hamid  
[ ۸۵/۹/۱۳ در ساعت ۲۰:۱۰  ]

afgaya mohajerrani nazdik boodan be asre piambar dalili bar be hagh ghoftan nist magr naboodand kesani dar khanay piambar boodand bali bar serat batel ghadam minahdand digar inke aghay mohajerani shoma mitavanid ghasame hazrate abbas bokhorid ke farabi behtar az aghay tbarizi motoone eslami ra fahmide ya bar aks oon che mohem ast ijade tamen ast beray 1 faghigh oon ham dar asre ensaddae elmd.  
[ ۸۵/۹/۱۳ در ساعت ۱۹:۴۸  ]

سلام عليكم و رحمة الله
آقاي مهاجراني ، زماني كه شما در دولت بر سر كار بوديد ما با شور و حرارت از ايده هاي اصلاح طلبي شما و آقاي خاتمي دفاع مي كرديم بخاطر اينكه انها را با راه امام داراي قرابت بيشتري مي دانستيم. اما در وراي ظاهر مسائل چيزهايي هست كه به چشم نمي آيند. بگذريم از اينكه چرا اين اتفاقات افتاد و مي افتد اما زندگي مومنانه سخت است و بي امام بودن سخت تر. مهمتر از همه اين است كه عاقبت كارمان به كجا مي كشد؟ غفر الله لنا و لكم
در مورد موسيقي نوشته ايد.معمولا" از اموات به خير ياد مي كنند. خاطره شما از آن مرحوم جالب است اما چند نكته بنظرم رسيد. يكي اينكه مخالفت ايشان با موسيقي حتما" بدليل وجود آن معلم ارمني نبوده است ، گرچه ممكن است دليلي بر راه انتخاب شده توسط ايشان باشد. موسيقي با روح آدمي سر و كار دارد و روح بسيار ظريف است و اشغال آن توسط امواج موسيقي حتما" اثراتي بزرگ دارد. بي دليل نيست استفاده از مارش در جنگ ، موسيقي در تالارهاي عروسي ، جلسات رقص و آواز و.. پس نوع استفاده از آن هم مهم است و اين به خود فرد هم بستگي دارد. گفتن اين حرفها براي شما تكرار مكررات است ولي شايد تذكري باشد نافع بر قلوب مومنين. دلايل شما بر سبقه تاريخي فارابي و آن مرجع فقيد فقط به يك خلط بحث ميماند.ميدانيم كه براي اثبات و رد يك نظر طرفداران هر نظر ملاك نيستند گرچه غناي فكري و روحي آنان به حل مساله كمك مي كند.
از همه مهمتر تسليم خدا بودن است و شما خوب ميدانيد كه بسياري از موسيقيها نواي تسليم در برابر شيطانند.
پس بدنبال معيار ديگري براي موسيقي باشيم. بهتر نيست؟بابک  
[ ۸۵/۹/۱۳ در ساعت ۱۷:۴۷  ]

تفکری که انسان را مجاب کند حتی در مقابل زنگ ساعت و تلفن احساس گناه کند ظرفیت درک موضوع ظریف و والائی همچون موسیقی را ندارد.حامد ابراهیمی  
[ ۸۵/۹/۱۳ در ساعت ۱۲:۵۸  ]

بانگ گردشهای چرخ است اینکه خلق می سرایندش به تنبور و به حلق
ما همه اجزای " آدم " بوده ایم در بهشت این لحن ها بشنوده ایم
ناله تنبور و بعضی سازها اندکی مانَد بدان آواز ها
( مولوی )
... قبول دارم که از موسیقی نیز مثل همه چیز ( از جمله دین ) سوء استفاده شده و می شود ولی چند سوال دارم از کسانی که با موسیقی مخالفند یا هنوز تکلیفشان با این هنر ارزشمند و مقدس نا معلوم است :

- آیا می توان موسیقی را حرام دانست با اینکه تلاوت قرآن ، ادعیه و ... همواره آهنگین و با استفاده از نغمات زیبای موسیقی است ؟

- نظرتان در مورد اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی که موسیقی آن در دستگاه "بیات ترک" میباشد چیست ؟ آیا با شنیدن آن به حرام می افتید یا روحتان به اوج آسمانها پر میکشد ؟
- در مورد لالایی مادر که آرامبخش روح پاک کودکان است چه میگوئید ؟
- در موردموسیقی سریالهای امام علی و امام رضا و ... ؟ ای کاش یکبار هم که شده حتی یک قسمت آنها بدون موسیقی پخش میشد تا تاثیر آن در روح بیننده معلوم شود.
- در مورد " نفخ صور" که یکی از دوستان اشاره کرده بودند چه ؟

و چندین سوال دیگر .... در زمینه های روانشناسی ، علمی ، تربیتی که سخن به درازا میکشد .....

شاد باشید ...حميد  
[ ۸۵/۹/۱۰ در ساعت ۱۳:۰۲  ]

«فیلم آن دیدار باید در اداره فرهنگ قم باشد.» البته اگر اين فيلم هم مثل بسياری از چيزهای ديگر ميراث طاغوت(!) و موجب انحراف شناخته و سر به نيست نشده باشد!!پیام  
[ ۸۵/۹/۹ در ساعت ۱۹:۰۳  ]

ببین چه رقص کنان می رود بناله چنگ
آنکهخ اذن نمی دادی استماع سماعراميني  
[ ۸۵/۹/۸ در ساعت ۲۱:۴۹  ]

دار فاني را وداع گفت و از جهان موسيقي هيچ چيز نديد . خدايش در آن ديار چشم وگوشش را به اين وادي باز نمايد .H-S  
[ ۸۵/۹/۸ در ساعت ۰۴:۵۸  ]

با سلام
حدود چند ماه پيش شبكه 3 قبل از ساعت 6 صبح سخنراني اقاي پناهيان را پخش ميكرد .درمورد موسيقي مي گفت جمله اي را اشاره كرد كه برايم خيلي عجيب بود و ان اينكه موسيقي كلام شيطان است كه از دل انسان بيرون مي ابد.
درست است كه موسيقي در بعضي جاها به ابتذال كشيده ميشود ولي ايا همه جا اين جور است.موسيقي كه جان ادمي را همراه خود بر ميدارد وان قدر انسان را به خدا نزديك ميكند كه حتي بهترين كلامها ونصايح قدرت ان را ندارندو......
پس چرا بايد در يك تريبون رسمي نسنجيده اين چنين سخن گفت و بدتر انكه انرا پخش نمود.
راستي نظر شما در اين مورد ايشان چيست ؟
در ضمن تفسير خانم هنگامه حيدري بسيار جالب وزيبا بود.اکبر  
[ ۸۵/۹/۷ در ساعت ۱۱:۰۸  ]

با سلام
واقعا که چقدر می شود مسایل را به هم مربوط کرد
بخصوص پیامهای تسلیت و همدردی سران اول مملکت را برای این جلیل القدر خداوند روحش را شاد فرماید و به همه بندگان درک عمیقی از رازهای خلقا عطا فرمایدتعدادی از دانشجویان خرمشهری  
[ ۸۵/۹/۷ در ساعت ۱۰:۵۱  ]

آقای مهاجرانی عزیز
خاطره خوبی بود .
می خواستیم اگر در ارتباط با آیت الله سید علی عدنانی ( ره ) خاطره ای داشتید ذکر کنید . ایشان واقعاض مظلوم زیست ومظلوم مرد .رضا  
[ ۸۵/۹/۶ در ساعت ۲۲:۲۳  ]

سلام آقای دکتر
بیشک سالهای کوتاه مسوولیت شما در وزارت فرهنگ از یاد ایرانیان نخواهد رفت.
امیدوارم با وجود همه ی تنگناهایتان بتوانید خاطرات این دوران را ثبت کنید تا مردم بهتر بتوانند نسبت به برخی جریانات پیدا کنند.
و یک خواهش اینکه در سایتی که پیشتر از آن شما بود فایلهای صوتیی مربوط به شما وجود داشت آیا امکان دارد آنها را در مکتوب قرار دهید؟
امید وارم روزی اندیشه هایی چون اندیشه ی شما در وزارت فرهنگ قرار گیرد.majid  
[ ۸۵/۹/۶ در ساعت ۱۷:۲۲  ]

واقعا به نکته بسیار ظریفی اشاره کردید ... سخن ما انتخاب اینها و فارابی هاست ... واقعا به کجا می رویم ؟ بی خود نیست بسیاری اندک اندوخته دینی خود را نیز به حراج گذاشته اند و به عزلت نشسته اند و سردرگم دنیا و دینند ...سید.ا.محمدی  
[ ۸۵/۹/۶ در ساعت ۱۰:۵۷  ]

خاطره خیلی جالبی بود. همیشه سرفراز باشید.كلاس اولي  
[ ۸۵/۹/۶ در ساعت ۱۰:۱۳  ]

وقتي اين خاطره را خواندم متوجه شدم كه ايشان از ازسياست گريز داشته اند .
كتاب الاغاني نوشته ابوالفرج اصفهاني همانگونه كه خود در مقدمه آورده بر اساس مائه مختاره ( صد نواي برگزيده ) جمع آوري شده است و كليه اشعار و ابياتي كه در اين كتاب به يادگار مانده همه بر اساس همان نتهائي بوده است كه توسط موسيقي دانان صدر اسلام تا زمان عباسيان تدوين شده است .
يكي از فرازهاي اين كتاب مقتلي است كه در حالات سيد الشهدا سروده شده كه زيباترين سروده آهنگين به يادگار مانده از ميراث كلاسيك فرهنگ و تمدن اسلام است.
من براي اولين بار توسط ميرزا باقر كمره اي (با تخلص پژوهش) با حقيقت الاغاني آشنا شدم و براي اولين باراين كتاب را كتابخانه استانه حضرت شاه عبد العظيم ديدم و مقدمه را مطالعه كردم.رضا  
[ ۸۵/۹/۶ در ساعت ۰۹:۴۶  ]

جناب آقای مهاجرانی
عرض سلام و ادب، تایید میفرمایید که نقل خاطرات خاک گرفته بزرگان هم در عصر امروز خود حاوی نکته هایی عمیق و قابل کاربرد در اثبات واقعیت هاست ، پس شاید ما هم قبل از غبار گرفتن خاطرات دوران تصدی شما ، سهمی برای شنیدن آن داشته باشیم، دریغمان نفرمایید.

: