قلمران  
[ ۸۴/۴/۷ در ساعت ۱۵:۰۵  ]

سلام
نكته اي جالب توجه است كه كمتر كسي مستقيم و بدون پالایش به آن پرداخته است. جالب است ما نیرویی را متشکل و با انسجام تعریف و ایجاد کنیم و آنرا با حمایتها و کمکها ارج و قرب می نهیم و انتظار نداشته باشیم در موارد خاص بطور یکدست اظهار عقیده کند و البته نظر حاکم بر این تشکل نیز بر همگان واضح است. مسلما تشکیل اجتماع ها و گروهها از عواملی است که علاوه بر وحد ت آن جمع باعث نوعی قدرت در آنها می گردد. به همین طریق هم وقتی حزبی تشکیل می شود در حقیقت گروهی با افکار مشترک دارای قدرت افزون می گردند . حال اگر این گروه از حمایتهای بی دریغ دولتی هم برخوردار شود مسلما با برخورداری از امکانات بیشتر بهتر می تواند رشد کند و در این راستا جذب عضو هم داشته باشد.
یکی از مسائلی که از آن بعنوان تقلب نام برده می شد مسئله دخالت نیروهای سازمان یافته و متشکل بصورت گروهی از کاندیدای جناح خاص می باشد. به عقیده اینجانب وقتی تشکلی با دیدگاههای مشخص و معین شکل می گیرد و تحت کمکهای مختلف هم قرار می گیرد نباید انتظاری غیر از این داشت و اگر مخالفتی است باید با اصل وجود این تشکل مطرح باشد.
متاسفانه این انتخابات ضعف بنیادینی را در علت وجود و تداوم این تشکل هویدا نمود و قابل بحث است.
با تشکربچه ها شوکران  
[ ۸۴/۴/۷ در ساعت ۱۰:۱۷  ]

تشکر از زحماتت . عالی گفتیمهدی اسکروچی - شیراز  
[ ۸۴/۴/۷ در ساعت ۰۹:۲۲  ]

نقل از ايرنا:
‪ ۸۶‬سال پيش در چنين روزي در ‪ ۲۸‬ژوئن سال ‪ ۱۹۱۹‬ميلادي، ده دقيقه مانده به ساعت چهاربعدازظهر نمايندگان آلمان زيرفشار شديد و ترس‌از خطر اشغال نظامي وطنشان، قرارداد "ورساي" را امضا كردند.

"ماكس وبر" نخستين انديشمندي بود كه‌اعلام كرد اين‌قرارداد كه باعث تحقير مردم‌آلمان مي‌شود، موجب بروز جنگ ديگري خواهدبود وتاريخ نشان داد كه چنين شد.

اين تنها پيش‌بيني درست ماكس وبر جامعه‌شناس و صاحب فرضيه "رابطه سرمايه- داري، ديوان‌سالاري و دمكراسي" نبود كه در سال ‪ ۱۸۶۴‬به دنيا آمد و تا ‪۱۹۲۰‬ عمر كرد.

وبر كه بزرگترين جامعه شناس آلماني شناخته شده‌است،پيش‌بيني كرد كه حكومت بلشويكي روسيه سرانجام قرباني بروكراسي بد خود مي‌شود، زيرا كه بروكراسي بي‌قاعده هر روز پيچيده‌تر و دست و پاگير، مانع كارآيي توليدكنندگان خواهد شد.

وبر به رهبران هر انقلاب توصيه كرده‌است كه مراقب بروكراسي كشورباشند كه اگر از كنترل خارج شود ممكن است به دگرگوني و شكست بيانجامد، زيرا بر عده ناراضيان مي‌فزايد و مردم مايوس نسبت به دمكراسي و مشاركت درآن هم بي اعتنا مي‌شوند واين وضعيت راه را براي روي كار آمدن گروهي جاه‌طلب و آزمند هموار مي‌گرداند.

به پيش‌بيني وبر بروكراسي‌بد و پيچيده به‌فساد مي‌گرايد و هرچه‌را كه جامعه از پيشرفت به دست آورد بر باد مي‌دهد و مانند "مار بوآ" (پي تون) با فشار خود كمر پيشرفت را مي‌شكند.

وبر همچنين وعده‌هاي دروغ در جريان مبارزات انتخاباتي را كه از آن زمان رواج بيشتر يافته قاتل "دمكراسي اصيل" دانسته است. دراين زمينه، او گفته است: اگر قدرت داشت براي كساني كه درجريان مبارزات اننخاباتي با دروغ‌ها و وعده‌هاي ارزان راي‌دهندگان را مي‌فريبند و مسير دموكراسي اصيل را تغيير مي‌دهند كيفرخواست مي‌نوشت و آنها را به دادگاه مي‌فرستاد ونيز توصيه مي‌كرد كه قوانين جامع‌تري دراين زمينه وضع شود و ضميمه قوانين كيفري گردد.

وبر راه ترقي يك جامعه رادر به‌كارگيري هرچه بيشتر افراد باتجربه، دلسوز و وفادار مي‌دانست.رضا  
[ ۸۴/۴/۷ در ساعت ۰۱:۲۱  ]

با سلام
۱- هشت سال فریاد زدیم باید به خواسته مردم تن داد حتی اگر اکثریت اشتباه کنند . الآن وقت نشان دادن ميزا ن اعتقاد خودمان به حرفهايمان است.
۲- در استفاده از لغت * تقلب * خيلی خوش سليقگی نکردید. شاید بهتر باشد از اصطلاح * هدایت آرا* استفاده فرمایید.
۳- احمدی نژاد همان کاری را کرد که خاتمی هشت سال پیش انجام داد. خاتمی در آن زمان علیه وضع موجود صحبت کرد البته در بعد اجتماعی و سیاسی اش و احمدی نژاد نیز علیه وضع موجود صحبت کرد البته در بعد اقتصادی اش. و این یعنی هنوز کسی برنده است که به نوعی علیه مسئولین صحبت کند.
۴- اگر عده ای رای مردم را به سمت احدی نژاد منحرف کردند٬ روشنفکران ما هم به دلیل عدم شناخت بافت اجتماعی و سیاسی مردم نتوانستد آرا مردم را به سمتی دیگر هدایت کنند.
۵- بايد اعتراف کنيم در زمان هاشمی فاصله اقتصادی افراد جامعه بيشتر شدو در زمان خاتمی فاصله فرهنگی افزايش يافت . از يک طرف نخبگان تصور میکردند هرچه بگویند مردم درک میکنند و یا لا اقل پیروی میکنند و از طرف دیگر مردم نمی دانستند چرا نخبگان جامعه بالاتفاق از يک نفر حمايت ميکنند.
۶- مردم ما هنوز مظلوم پسندند. چه در زمان خاتمی و جه در حال حاضر مظلوميت يکی از دلايل اصلی برای رای دادن است. حتی طرفداران سر سخت آقای خامنه ای مرتب از مظلومیت ایشان سخن میگویندچون میدانند که متاسفانه در فضای فعلی جامعه ما هرکس مظلوم تر باشد لاجرم محبوب تر نیز هست .
۷- دست آخر اینکه در این ماجرا اکر اشتباهی در انتخاب صورت گرفته باشدتقصیر و بلکه گناه اصلی آن بر عهده نخبگان جامعه است که وظیفه خود را که همانا آگاهی بخشيدن به جامعه است ٬ به درستی انجام ندادند.
که فرمود :* هل يستوی الذين يعلمون والذين لا يعلمون*.zahra  
[ ۸۴/۴/۷ در ساعت ۰۱:۰۳  ]

بايد قبول کنيم که احمدی نژاد رای ميآورد همون رای ثابت هميشگی که جناح راست داره..
تنها نکتهای که باعث شد رای بيشتر از هميشه بياره مسائل اقتصادی بود...چبزی که احمدی نژاد به شدت به اوون بها داد و کانديدای اصلاح طلب کم(جز آقای کروبی که ديديم با تقلب سوم شد..)
به نتيجه بدی رسيدم...ملت بدی داريم..حاضرا حيثيت و ابرو شرف خودشون رو بدن و شکمشون رو سير کنن.يا به خوشگذرونيهاشون برسن..
اين تو مردم شهر زيادتره...تو نتيجه آرا دقت کردين...تو خيلی از مناطق محروم مردم گول فقر رييس جمهور محبوب؟! رو نخوردن.مسیح  
[ ۸۴/۴/۶ در ساعت ۱۱:۲۵  ]

با سلام
در این که تقلب شده شکی نیست .
ولی بسیاری از آرا نیز از روی ناآگاهی مردم(خصوصا مردم فقیر و نا آگاه مناطق کوچک) که فریب تبلیغات و عوامفریبی ژست احمدی نژاد را خورده بودند جمع آوری و حتی خریداری شد.من خودم از نزدیک رای گیری در این نواحی و خرید آرای مردم را دیدم.مينا  
[ ۸۴/۴/۶ در ساعت ۰۸:۲۰  ]

بايد قبول كنيد،اشتباه كرديد ... شما با اختلافات و تند روي هايتان باعث اين اتفاق شديد .. مردم به اصلاحات نه گفتن نه به احمدي نژاد آري ... خواهش مي كنم فرهنگ دمكراسي را از دفاترتان به خانه ها ببريد و به مردم آموزش دهيد ... الان جامعه ما نيازمند فرهنگ سازيست ... او تازه كار شما شروع شده استپرديس تعلما  
[ ۸۴/۴/۶ در ساعت ۰۶:۴۲  ]

سلام خانوم كديور اميدوارم كه خوب باشيد.
به نظر شماانتخابات به اين شکل نيست که
به ترتيب راستی و چپی ميباشد.يعنی يکی در ميان است؟بيتا پرويزي  
[ ۸۴/۴/۵ در ساعت ۲۱:۴۵  ]

سلام خانم دكتر
اميدوارم حال شما خوب باشد
مي خواستم بگم كه بايد قبول كرد كه آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور شده. و اين بحث تقلب به نظر من چيز الكي است
اگر هم كه تقلبي صورت گرفته باشد كه ۱۰۰ ٪ بوده است به نحوي نبوده كه كليت قضيه زير سئوال برود
ما نبايد رفتار ۸ سال گذشته اين آقايان را تكرار كنيم
بيتا پرويزيFARSHID  
[ ۸۴/۴/۵ در ساعت ۱۸:۱۰  ]

SALAM! ZAAHERAN BE NAAM'E SHOMAA VA DR. MOHAJERANI DAR "ORKUT" DAARAD SOO'E ESTEFAADEH MISHAVAD....AZ TARAF'E SHOMAA YEK COMMUNITY BE NAAM'E AGHAY'E AHMADINEZHAD DOROST SHODEH VA AZ AZ TARAF'E SHOMAA DARKHAAST MISHEH OZV SHAVAND...LOTFAN PEIGIRI KONID.مهدی اسکروچی - شیراز  
[ ۸۴/۴/۵ در ساعت ۱۲:۱۹  ]

سکوت معترضانه و تحریم فقط باعث هار تر شدن درندگان خواهد شد و ما را از صحنه خارج می کند
ما باید در صحنه حاضر باشیم.مهدی اسکروچی - شیراز  
[ ۸۴/۴/۵ در ساعت ۱۲:۱۴  ]

سلام همشهری عزيز
مردم شیراز هنوز هم یاد آن دوران را در ذهن دارند و البته کمی دلچرکین از همشهریانی که به آبادانی شهرمان پشت کرده اند هم هستند
من تمام مطلبی که امروز برای آقای ابطهی نوشتم برای شما هم می فرستم :
نبايد اثر منفی تبليغات تخريبی خودتون رو هم نديده بگيريد. و البته جمله صحيح آقای شمس الواعضين که شما را هم در بر می گيرد : "مردم از اصلاح طلبان تشکيلاتی دورويی ديدند". شما همه نيرو های خلاف جهت خودتان را که رقيب جدی می ديديد تخريب کرديد : هاشمی - قاليباف - لاريجانی و حتی کروبی ( اين آخری در نوشته ديروز شما هم تخريب شده) و عملا دست به ترور گسترده سياسی شخصيت های معتدل تر جناح راست زديد - در حالی که افراد راديکال تر رو اصلا به حساب نمی اورديد . تحليل من از اين انتخاب مردم ايران اين هست که چون از اصلاحات دورويی ديدند و چون اصلاحات خودش خواسته يا ناخواسته (بخصوص در جريان تبليغات معين) شروع به تخريب عملکرد ۸ ساله سيد منتخب و محبوب مردم کرد و چون نامزد معرفی شده اصلاحات ( عملا هر دو ولی اينجا بيشتر منظورم معين هست ) انقدر ضعيف بود که معرفی شدنش شما رو هم زير سوال برد ( دقيقا به همون دليلی که رای نياوردن دکتر فرجی دانا تو مجلس دانشگاه رو از شما -اصلاحات- نا اميد کرد)(اگه بین اساتید دانشگاه شیراز -۷۰۰ نفر- رای گیری کنید ارا معین به ۱۰ نفر هم نمی رسه). پشت کردن اصلاحات به مجلس هفتم با وجود شعار هايی که می دادند و می گفتند که ما فلان می کنيم و ... ولی تحريم انتخابات مجلس هفتم عملا دو رويی اصلاح طلبان بود و در نهايت دو رويی نهايی که حمايت از هاشمی - مردی که بزرگترين تخریب شده اصلاح طلبان یود- پروسه رو کامل کرد . حمايت خيلی ها بوی ريا می داد - بهزاد نبوی و ...-
خلاصه همه اين موضوعات و موارد دیگری که نمی نویسم چون می دونم که خونده نمی شه باعث شد که احمدی نژاد انتخاب بشه .
اگه اين مطاب رو خونديد - لطفا رييس جمهور جديد رو ياری کنيد چون شکست ايشون شکست ايران و ايرانيان هست . برای ما مردم فرقی نمی کنه که کی ساربون باشه مهم اينه که کاروان درست به مقصد برسه و تلفاتش هم کمتر باشه . ما خودمون رو مثل شما دو دسته نمی کنيم . ما هدفمون فقط ايران هست نه چيز ديگری.

و البته این نکته رو یاد آوری می کنم که این مطلب رو برای آقای ابطهی نوشتم و قطعا تضاد هایی با مطالب نوشته شده شما دارد که خودم هم می دانم ولی عملا پاسخگوی نظرات شما هم هست.
و ذکر یک نکته اقتباسی از اقای مهاجرانی که اراده تعیین کننده همان مردم هستند که این بار دست به انتخابی متفاوت زده اند که شاید شاهد سربلندی ایران باشند .

خانم کدیور و اقای مهاجرانی کنار نشینی شما باعث تغییر ذایقه مردم شده است . به صحنه برگردید تا ما هم به کمک شما بیاییم.
يا حقMohammad  
[ ۸۴/۴/۵ در ساعت ۱۱:۲۴  ]

سلام

واقعا براتون متاسفم. هنوز هم نميخواهيد قبول کنيد که به خاطر کارهای خودتان مردم از شما روگردان شدند. فقط به چند تاش اشاره ميکنم:

۱) شعار شايسته سالاری در عمل باند سالاری شد.
۲) شعار جوانگرايی در عمل باند گرايی شد.
۳) شعلر احترام به نظر مخالف در عمل تخريب و تحقير نظر مخالف شد.
۴) شعار قانونمداری در عمل حزب مداری شد.
۴) به همه چيز حتی مايحتاج ضروری مردم رنگ و بوی سياسی داده شد
۵) ....
.
.
.

متاسفانه عيب بزرگ شما اينه که مردم را عوام و نفهم ميدونيد و خودتون رو عقل کل. روزی که مردم به شما رای ميدند فهيمند و روزی که خلاف شما رای ميدن نفهمند.

با اين تحليلهاتون يا مردم رو نفهم ميدونيد يا واقعا از سياست بی بهره ايد.

با آرزوی فردايی بهتر
محمد