وحید  
[ ۹۴/۱۱/۱۲ در ساعت ۰۴:۱۲  ]

سلام جناب دکتر مهاجرانی

من گهگاه روزنوشتهای شما را مرور میکنم. یک نقد جدی به شما دارم، ضمن اینکه منش و روش شما را تحسین میکنم.

جایی (شاید در همین سایت) از شما نقل شد بدین مضمون که 25 سال اول زندگی مصروف تحصیل، 25 سال دوم صرف کار و سیاست و بنا دارید که مابقی عمر (شریف) صرف مطالعه و تحقیق شود و سیاست را رها کردید.

بسیار این جمله برای من دلنشین بود و هر جا نقلش میکنم. نتیجه هم در همین روزنوشتهای شما (مثلا شرح و توضیح سوره ی کهف و یا کتاب قصه ی شیرین) نمود دارد و بسیار هم قابل تقدیر. لکن این کامنتهای سیاسی شما (مثلا همین آخری) گهگاه قاعده را بر هم می زند و شما از این تریبون شبه رسمی وارد دنیای نه چندان شفاف سیاست می شوید؛ در مذمت فلان و یا ستایش بهمان.

شما قلم و بیانی شیوا و نافذ دارید (مثلا جلسه رای اعتماد و نیز استیضاح وزارت ارشاد، نقد آیات شیطانی، ...). و لذا تنها دلیل پسندیده و محکمه پسند برای خداحافظی از عرصه فعالیت، همانی بود که توسط خودتان (در ابتدای این مقوله) بیان شد وگرنه ژرفای اندیشه و کلام شما موهبتی خدادادی است که زکات آن، جهد به جد در نشر آنست. عدالتخواهی و تحقق دمکراسی و بلوغ سیاسی و اجتماعی در جامعه استبداد زده ی (چه مذهبی و چه سلطنتی) ایران جهد مجدّانه ی عُقلایی چون شما را می طلبد که " یکی مرد جنگی به از صد هزار". اظهارنظرهای نادر و (جسارتا) تزیینی شما (مثلا در نقد روحانیت مبارز و یا مجلس خبرگان) هیچ کمکی نمیکند و صرفا جهت خالی نبودن عریضه است و شما تقریبا بطور کامل از صحنه مبارزات سیاسی در جهت تحقق جامعه مدنی ایران حذف (خود خواسته) شده اید.

اگر دغدغه دین و احساس مسئولیت در قبال وطن دارید بدانید که اینگونه کنج عزلت گرفتن توسط چون شمایی، معصیت است و به قول شیخ اجل "معصیت از هر که صادر شود، ناپسندیده است و از علما ناخوبتر؛ که علم، سِلاح جنگ شیطان است و خداوندِ سلاح را چون به اسیری برند، شرمساری بیش بود."

کنونت که امکان گفتار هست بگو ای برادر به لطف و خوشی
که فردا چو پیک اجل در رسید به حکم ضرورت زبان در کشی

رومی روم یا زنگی زنگ باشید. (فَخُذْهَا بِقُوَّةٍ - اعراف 145)
التماس دعا و ارادتمند
**********
سلام
بر سر همان عهد هستم! نوشته های سیاسی هم از سر ضرورت است. و گرنه در صدد نیستم که بخواهم یک فعال سیاسی باشم.
درود بسیاررسول   
[ ۹۴/۱۱/۱۱ در ساعت ۲۰:۲۹  ]

سلام استاد
وقتی همه چیز باید متعلق به نظام جمهوری اسلامی باشد و تمام حرکات و رفتار و گفتار و حتی ذهنیات! اشخاص باید در خدمت این نظام باشد خوب قاعدتاً هر کس کوچکترین زاویه ای نسبت به آن داشته باشد باید کنار گذاشته شود. مقام رهبری هم که بعد از آن همه رد صلاحیت ها به نوعی آن را تایید کردندحامد  
[ ۹۴/۱۱/۱۱ در ساعت ۱۸:۴۸  ]

شما این همه از فلسطین و حماس دفاع کردید و می کنید . کاش یک بار هم جواب این دهنگشادی های امثال موسی ابومرزوق را می دادید :
https://www.alarabiya.net/ar/2016/01/31/%D9%85%D8%B3%D8%A4%D9%88%D9%84-%D9%81%D9%8A-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D9%8A%D9%81%D8%B6%D8%AD-%D8%A5%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B9%D9%85%D9%87%D8%A7-%D9%84%D9%84%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%A9-%D9%83%D8%B0%D8%A8-.html
منظمة حماس: الإيرانيون باطنيون وكذابون ولا يدعمون فلسطين

"في الوقت الحاضر يحاولون عقد اتفاقيات وحلف مع الروس، وهذا كله دهاء من الإيرانيين ونحن ضحايا لهذا الدهاء".(...) وهؤلاء من أكثر الناس باطنية وتلاعبا بالألفاظ وحذرا بالسياسة.. من 2009 تقريبا لم يصل منهم أي شيء، وكل الكلام الذي يقولونه كذب (...) لم يقدموا شيئاً في هذا المجال وكل ما يقولونه كذب. (...) إيران كانت تشترط لدعم "حماس" أن تتدخل هذه الأخيرة لتحسين علاقات طهران مع دول مثل السودان وغيرها. واصفاً الإيرانيين بالقول: "هم مكذبة وفاتحينها بهذا المجال".
وأشار لما وصفها بأكاذيب الإيرانيين، حول إرسال السفن للمقاومة في غزة بالقول: "من 2011 كل سفينة تضيع منهم يقولوا كانت رايحة إلكم، في سفينة ضاعت بنيجيريا قالوا كانت إلكم رايحة، قلت لهم هو احنا فش ولا سفينة بتغلط وبتيجينا كل السفن اللي بتنمسك هي إلنا".
وعن تدخل إيران في اليمن، قال: "أهلكوا العباد بسبب أحاديثهم الباطنية وطريقة تعاملهم مع الناس"..

نائب رئيس المكتب السياسي لحركة "حماس"، موسى أبو مرزوقمریم  
[ ۹۴/۱۱/۱۱ در ساعت ۱۸:۱۶  ]

سلام اقای مهاجرانی
سردار نقدی که شما خاطره عجیب و غریبی ازش دارید گفته دکتر ظریف نفوذی و عامل نفوذاست .
شما احتمالا از خاطراتی که دارید می توانید او را سر جایش بنشانید .

: