دشتی آبادانی  
[ ۹۱/۶/۲۵ در ساعت ۲۰:۳۱  ]

حبس و وقف دو اصطلاح جداگانه است معنی آنها مترادف نیست

در وقف ، عین موقوفه از مالکیت واقف خارج میشود و لزوما باید واقف الی الابد نسبت به آن قطع علاقه کند
اما در حبس ملک از مالکیت شخصی که آن را جهت منافع خیر اختصاص داده خارج نمیشود و ممکن است مدت آن معین باشد مثلا تا زمان حیات مالک بعد از آن به ملکیت وارث برمیگردد
*************
سلام
جناب آقای دشتی عزیز
بسیار ممنون از توضیح دقیق شمارضا  
[ ۹۱/۶/۲۰ در ساعت ۱۸:۵۰  ]

جناب مهاجرانی
این شاطبی برجستگی خاصی دارد که کتابش را خریدید؟
در تقلای ماهیا هم اسمش را آوردید.
درباره دین چه حرف مهم و جالبی دارد؟
محمدبن عاشور چطور؟
*************
هر دو از مهمترین متفکران اسلامی هستند. وجه برجسته اندیشه هردو تلاش در راه دریافت نگاه خردمندانه به دین به ویژه به شریعت استرضا  
[ ۹۱/۶/۲۰ در ساعت ۱۰:۰۱  ]

آقای دکتر بیشتر بنویسید بیشتر، نوشته های شما آرام بخش است و روان؛ در این وانفسای کشورمان دل را جلا می دهد؛ از مغرب اسلامی باز هم بگویید، خودم چند بار به مغرب سفر کردم اما از نوشته های شما بیشتر لذت می برم. از زیبایی های تنجه بگویید، از مردم اهل تسامح مغرب، باید ایرانیان بیشتربدانند از سخت گیری نکردن در دین از طرف این مردم. چقدر ایرانیان را دوست دارند، افطاری میهمان جمعی فرهیخته از اهل تطوان بودیم محبتها دیدم، نمی دانم از قطع رابطه چه ثمری حاصل شد! کشورهای اروپایی اتحادیه می شوند کشورهای اسلامی جزیره.بیم موج  
[ ۹۱/۶/۱۹ در ساعت ۲۲:۳۴  ]

جناب آقای دکتر سلام . در نوشته ی خود آورده اید:
به قول فرانسوی ها کازابلانکا . مگر این واژه فرانسویست ؟!

بیشتر در این باره بگید !
***********
بله این واژه فرانسوی و دقیقا به معنای دارالبیضا است.بیم موج  
[ ۹۱/۶/۱۹ در ساعت ۲۲:۲۸  ]

مسجد حسن دوم در شهر کازابلانکا در کشور مراکش قرار دارد. اين مسجد بزرگترين مسجد مراکش و هفتمين مسجد بزرگ جهان است. اين مسجد که به لحاظ وسعت پس از مسجد الحرام و مسجد النبي قرار دارد و بخشي از آن بر روي آب قرار دارد.

بناي مسجد در 12 ژوئن 1986 آغاز شد و قرار بود که تا شصتمين سالگرد تولد پادشاه سابق مراکش(حسن دوم) در سال 1989 تکميل شود؛ ولي احداث مسجد تا 30 آگوست 1993 به طول انجاميد.

در زمان ساخت مسجد، 1400 کارگر روزانه و 1100 کارگر شبانه کار مي کردند. همچنين 10 هزار صنعتگر و هنرمند در مسجد مشغول کار بودند.

تمام مواد گرانيتي، گچي و فيروزه اي که در ساخت مسجد به کار رفته(به استثناي برخي از گرانيت هاي ايتاليايي ستون ها) از نقاط مختلف مراکش تامين شده است.

معماري اين مسجد يادآور مساجد دوره‌ فاطميان است و ميشل پينسيو، معمار فرانسوي، طراحي و ساخت آن را برعهده داشته است.

مناره مسجد حسن دوم، بلندترين مناره در جهان بوده و ارتفاع آن 210 متر مي باشد.

حدود 105 هزار نفر همزمان مي توانند در مسجد حسن دوم براي اداي فريضه نماز گرد هم آيند.(25 هزار نفر داخل مسجد - 20 هزار نمازگزار مرد و پنج هزار نمازگزار زن - و 80 هزار نفر در محوطه بيروني)

ديوارهاي مسجد حسن دوم از بتون و مرمر ساخته شده است و فضاي داخلي آن داراي ستونهاي مرمري؛ و گنبدي است که با هنر معرق‌كاري تزيين يافته است.

ديوارهاي داخلي مسجد همچنين از گچبري‌هاي بسيار زيبايي برخوردار است. در ساخت بناي اصلي اين مسجد 65 هزار قطعه سنگ مرمر به كار رفته است و دو هزار و 500 ستون دارد.

سنگ ‌هاي بسيار نفيس و آيينه‌كاري‌هايي به رنگ‌هاي سبز و سفيد، نماد زندگي و صلح، در ديوارها، ستون‌ها و اضلاع مناره‌ اين بناي اسلامي به‌ چشم مي‌خورد.

گنبدهاي بلورين صحن اين مسجد با درخششي بسيار زيبا، شگفتي خارق‌العاده‌اي به اين مكان مقدس بخشيده است.

دو سوم بناي مسجد روي آب قرار داشته، کف آن شيشه اي بوده و امکان ديدن آب اقيانوس اطلس را براي نمازگزاران فراهم مي کند. تنها يك سوم بناي مسجد بر روي زمين قرار دارد. در مسجد حسن دوم فانوسي در جهت مکه مکرمه از بالاي مناره نورافشاني مي کند.

مسجد همچنين داراي درهاي الکترونيکي و سقف متحرک است. معماري اين مسجد مشابه مسجد الحمرا و مسجد بزرگ کوردوبا در اسپانيا مي باشد.

سالن‌ ويژه‌‌ دعا و نيايش، كلاس‌هاي آموزش قرآن، كتابخانه، سونا و سالن ويژه‌ برگزاري كنفرانس‌هاي اسلامي از ديگر بخش‌هاي اين مسجد است.

مسجد حسن دوم و مسجد تينمل تنها مساجدي در مراکش هستند که غير مسلمانان هم مي توانند وارد آن شوند. هر شخصي مي تواند با خريد يک بليت از توضيحات راهنمايان تور در مورد معماري اين مساجد استفاده کند.

اهالي کازابلانکا نظرات متفاوتي در مورد اين مسجد دارند. برخي از داشتن چنين مسجد زيبايي به خود مي بالند. بعضي ديگر با توجه به هزينه سنگين ساخت مسجد (800-500 ميليون دلار) عقيده دارند که اين هزينه گزاف مي توانست صرف مقاصد ديگري شود.مریم  
[ ۹۱/۶/۱۹ در ساعت ۱۸:۱۲  ]

سلام

آقای دکتر مهاجرانی برای چه چیزی در دارالبیضاء هستید ؟
*********
سلام
سمینار بود. در باره گفتگوی ادیانبیم موج  
[ ۹۱/۶/۱۹ در ساعت ۰۰:۴۰  ]

سلام بر شما باد .جناب آقای دکتر این اصطلاح مردم مغرب که به وقف حبس می گویند ریشه در فقه دارد چون در کتب فقهی از وقف تعبیر به حبس شده و شیخ انصاری هم در کتاب مکاسب به این موضوع اشاره دارد الوقف هوالحبس

: