مهدی  
[ ۸۸/۳/۴ در ساعت ۱۱:۳۵  ]

با سلام خدمت شما آقای دکتر
در دانشگاه تربیت مدرس قبلا از محضرتان زیاد استفاده کردم
در این برهه حساس به نظرم می رسد که از تریبونی جدید تر و عمومی تر حالا به هر طریق ممکن به منظور اطلاع رسانی و روشن نمودن افکار عمومی استفاده نمایید زیرا که حوزه ای مثل سایت مکتوب محدودیتهای خاص خود ومراجعه کنندگان ویژه خود را د ارد، در مجموع رویکرد انتخاباتی شما یک مقداری محدود و بسته می باشد شاید بهتر باشد که حتی در مکتوب، بیشتر از شما مطلب بخوانیم
با درود
مهدیکسرا  
[ ۸۸/۳/۳ در ساعت ۲۱:۱۴  ]

با سلام خدمت آقای مهاجرانی عزیز
من گمان می کردم که اگرشما دو انتخاب داشته باشید انتخاب شما حتمن موسوی است.امین  
[ ۸۸/۲/۲۷ در ساعت ۱۵:۲۶  ]

سلام آقای دکتر
انتقادی دارم از حضرتعالی:
"پدر خوانده و اخراجی ها"
کنار هم گذاشتن این دو تا فیلم دور از عدالته
******************
منظورم ساخت قسمت های دوم و سوم فیلم بود. نه مقایسه محتوایی. چنان چه از بعد فنی و سناریو و بازیگردانی هم پدر خوانده با اخراجی ها قابل مقایسه نیست.akbar  
[ ۸۸/۲/۲۶ در ساعت ۲۳:۵۴  ]

دکتر سلام.
تا انجا که من می دانم 5 بار نماز خواندن در عبادات زرتشتیان امده است. ولی نماز انها فردی ونشسته است وشباهتهای کمی فقط از نظر تعداد دفعات وعمل نماز گزاری با ما دارند. نماز جمعی ندارند.در نشستن دست برروی سینه قرار دادن نیز میتواند اعمال گردد. در بارگاه شاهان دست برسینه داشتن وجود داشته است. برطبق این گفته سعدی ویا تصاویر نمایشی که میبینیم
بدست اهن وتفته کردن خمیر
به از دست بر سینه پیش امیر
ممکن است توضیح دهید این شباهت که گفته میشود در چیست؟داود  
[ ۸۸/۲/۲۶ در ساعت ۱۵:۱۹  ]

با سلام احترام و ادب
جناب دکتر سید عزیز
سخنان شما ما را به آینده امیدوار می کند. در حال حاضر دو نامزد محترم از سوی گروههای اصلاح طلب حمایت می شوند. به اطرافیان خود در هر دو جبهه بگویید که برای اثبات نامزد به نفی دیگری و تخریب نکنند. فقط با استدلال، از نامزد خود دفاع کنند. این سخن بنده ناچیز را جدی بگیرید.
ما می خواهیم یکی از این دو بزرگوار پیروز میدان باشند. اگر بد گفتم بگویید.
موید باشید.بينام و نشان  
[ ۸۸/۲/۲۶ در ساعت ۱۳:۳۹  ]

يا سيدى
از شيخ لفكه چه خبر. مى گويند خيلى بيمار است. ايا راست است كه شما مريد ايشان هستيد؟ آيا سكوت شما در اين باره نشان صحت اين روايات اينترنتى است؟

ببخشيد اگر فضولى كردم.
*************************
حال ایشان نسبتا بهبود پیدا کرده بود. در آستانه نود سالگی هستند و فرسودگی طبیعی جسم...اما مثل همیشه ذهن و زبانشان درخشان بود. من ایشان را بسیار دوست دارم اما مریدبه مفهوم مصطلح نیستم.دارا  
[ ۸۸/۲/۲۵ در ساعت ۲۲:۰۰  ]

درود آقای دکتر.
مگر دین اسلام با اعدام افراد زیر 18 سال موافق است که حالا باید با یک اجتهاد و اراده فقهی مشکل را حل کرد؟حامد  
[ ۸۸/۲/۲۵ در ساعت ۱۹:۲۶  ]

سلام و خسته نباشید
لطفا از سفر قونیه و لفکه مطلبی برای ما بنویسید .
کتاب نمی نویسید لااقل روزنوشتش کنیدمنصف  
[ ۸۸/۲/۲۵ در ساعت ۱۰:۴۷  ]

فراموش نشود که تیتر عنوان شده در روزنامه افتضاح بود و کیهان هم بابت همان بهشون گیرداد. کافیست که تصور کنید هرکسی استثنائات ناشی از تراوشات ذهنی خودش را (که احتمالا یک نفر که عمامه سرش باشد آنرا قبول دارد و احتمالا هم طی صد سال آینده معتقدانش بیشتر میشود) بخواهد اینگونه در تیتر اول روزنامه مطرح کند، آنوقت چه بلبشویی میشود. حتی در امور غیرفقهی هم اینگونه است. مثال آخرین تحقیقات در دانشگاههای پیشرو نشان میدهد کارایی دیکتاتوری در تأمین رفاه بیشتر از دموکراسی بوده است. اگر کسی اینرا تیتر کند، حداقل جوابی که نثارش میکنند انتصاب به هیتلر و سعید امامی است. اما انسان باسواد و باهوش (که میخواهد رئیس جمهور شود) میآید میگوید یک تعریف جدید از مدیریت در قرن 21 و در قالب آن دیکتاتوری را با نام جدید در کتب مدیریت و اقتصاد اثبات میکند.عليرضا  
[ ۸۸/۲/۲۵ در ساعت ۰۹:۳۶  ]

سام سيد عزيز
اگر شما بزرگان امروز براي اتحاد وپيروزي كاري نكنييد پس كي مي خواهيد ؛ به داد اين كشور برسيد كه فردا ديراست ؛تحمل نيش وكنايه ها ي كيهان و.......خيلي سختهمحمد  
[ ۸۸/۲/۲۵ در ساعت ۰۰:۲۶  ]

با سلام و عرض ادب
عطا اله مهاجرانی،با هوش یا شاید دقیق و ظریف نمیدونم.در هر صورت افسوس که بعضی مواقع دسترسی به تخته برای زدن ضربه ای البته آرام به آن نیست.
امروز در حین صحبت هاتون اشاره به ایثار کردید و اجر الهی آن.فرمودید ایثار یعنی بخشیدن آنچه خود نیاز دارید به دیگران.
یاد ایثارگران از نوع کهکشانی افتادم و پیش خودم گفتم همان طور که خودشون و دوستانشون ادعا می کنند متعلق به کهکشان!هستند و چه بسا روزی چندین و چند ساعت در این مجموعه دوست داشتنی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!گذر ایام می کنند،اینان ایثار گران واقعی هستند.یاد بودجه مملکت افتادم.چقدر من در اشتباه بودم!بودجه مملکت ایثارگرانه صرف اهداف انسانی (گفتم انسانی نه شخصی!)آنها می شود علت آن هم مشخص است.مردم ما خود نیاز به آن دارند اما دوستان!بودجه را صرف اهداف انسانی می کنند چقدر من گناهکارم چقدر من در اشتباه بودم.بودجه مملکت گم نشده بابا ایثار شده.(اینم یه چی تو مایه های صفت اسراییلی هست!.از این به بعد به این عمل تخلف از قانون نگویید این عمل خود نوعی ایثار است! البته صفت کهکشانی هم از ساخته های خودمه!!!!!)
و پایان جلسه سوال جالبی یکی از دوستان کردند که منو یاد قم و محبوسش انداخت!
با درودنیما  
[ ۸۸/۲/۲۴ در ساعت ۱۸:۲۹  ]

جناب دکتر مهاجرانی بدون شک تفکر خلاقانه جنابعالی در مباحث فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایران کم نظیر است. در میان رجل سیاسی کمتر کسی بوده که در کارنامه خود مسائل روز فرهنگی را پیگیری کند، درباب اهانت به شاهنامه کتاب بنویسد، پاسخ کتابی جنجالی در خصوص پیامبر را داده باشد و حتی از سوی مقام معظم رهبری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. بدون شک اتهام "سرباز پیاده" برای یک جریان سیاسی هم خارج از منطق، انصاف و عقل برای شما که حداقل برای چندین سال ریاست کمیته حمایت از انقلاب مردم فلسطین بوده اید می باشد.
اما حداقل بیشتر از هر کسی جنابعالی که معاون امور مجلس در دولت هم بوده اید، می دانید تغییر این گونه قوانین یک کار عظیم فقهی و کارشناسی می طلبد، از آن جا که نه شما و نه جناب کروبی فقیه جامع الشرایط و یا حتی حقوقدان هستید، اظهار نظر در این گونه موارد توشه ای جز انتقاداتی که نمونه آن را در کیهان می خوانید به بار نمی آورد. اگر توجه کرده باشید پیکان عزیزان کیهانی بیشتر به سمت شماست تا نامزد مورد حمایت شما. آن ها خاطره ای خوش از دوران وزارت شما ندارند، که با تمام احترامی که برای شما قائلم باید بگویم کمی حق هم دارند. رسانه ها در آن زمان خوب مدیریت نشد و تا جایی رفت که امنیت ملی را زیر سوال برد.
حرف اصلی من این است که شما برای ما جوانان شناخته شده هستید و نیازی نیست که اولا پاسخی ژرف اندیش برای یک سری انتقادات تکراری و به دور از انصاف بدهید. دوما من جوان هنوز نمی توانم معنی اینکه شما در پشت یک روحانی برای نیل به تفکرات قابل تاملتان قرار می گیرید متوجه شوم. آیا یکی از اختلافات اصلی شما با جناب دکتر خاتمی در هیات دولت همین نبود که خود را از عوامل اصلی پیروزی ایشان می دانستید و به خاطر عدم قدرت کافی در کابینه و آنچه میل شما بود، چندین بار استعقا هم دادید؟ بنابراین فکر می کنم با آنکه جنابعالی با استعفائتان کمر اصلاحات را هم شکستید، بهتر بود مستقیما وارد عرصه رقابت می شدید، اگر هم نمی توانید کاری نکنید که نام مهاجرانی بیشتر از این خدشه دار شود. با ارزوی توفیق الهی.محمدحسین  
[ ۸۸/۲/۲۴ در ساعت ۱۶:۴۶  ]


بسیار لطیف نوشته ای سید عزیز، این نوشته ات بوی یاس می دهد،مصداق "اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما" و هم مصداق"مروا باللغو مروا کراما" و هم مصداق"ختامه مسک".
سلام و کرامت و مشک
آرامش و بزرگواری و خوش نفسی
آفرین!
قولوا قولآ سدیدا، یصلح لکم اعمالکم و یغفر لکم ذنوبکم.
چقدر بی پروا سخن می گوییم و قلم می زنیم! چه می دانیم کلام با ما چه می کند و از ما چه می سازد!
ازاستادی شنیدم که :از امام روایت است مباد کسی را لعنت کنید که این لعنت به سوی او می رود، چنانچه مستحق لعنت شما نباشد به طرف خودتان بر می گردد.
وای چه دنیایی می سازیم با کلام! و این زبان سرخ ،چگونه سر سبز می دهد بر باد !افق  
[ ۸۸/۲/۲۴ در ساعت ۱۳:۱۰  ]

با سلام
محضر جناب آقاي دكتر مهاجراني
در ارديبهشت ماه آن چنان روزها و هفته هاي براي تجليل و تكريم به پا شد كه براي معلم و پرستار و كارگر بسيار فراموش نشدني بود . در همايش هايي كه براي ايشان به پا شده بود كه كم از جلسات انتخاباتي به نفع يك جريان خاص نبود آن چنان صحبتهايي مي شد كه واقعا شنيدني بود :به عنوان مثال وزير تعاون در همايش تكريم معلمان در ساري گفتند:"امروز به هيچ وجه جاي شهيد مطهري در كشور خالي نيست چرا كه نوانديشاني وجود دارند كه جاي آنها را پر مي كنند و برنامه ها و ايده هاي جهاني آنها بسيار خيره كننده است " در ابتدا كمي شادمان شدم ولي وقتي ديدم كه ادامه بحث به مديريت جهان و صادر كردن آن به كشورهاي ديگر كشيد به ياد بحث هاي شما افتادم و بر خود لرزيدم كه چگونه افكار والاي شهيد مطهري كه نمونه آن بسيار ناياب است را آقايان جانشيني برايش يافتند .زهي خيال باطل .
از شما مي خواهم كه در اين روزها ضمن ادامه مطالب ،به بحث هاي انتخاباتي بيشتر بپردازيد تا مقدمات پيروزي فراهم گردد.
.....ساري باشيد و جاريدشتی آبادانی  
[ ۸۸/۲/۲۴ در ساعت ۱۲:۰۷  ]

آنهائی که سالهای قبل از 1990 به عربستان رفته اند میدانند که سلفی ها با تصویر برداری و نقاشی بشدت مخالفند از محمد بن عبدالوهاب رهبر وهابي ها نقل مي‎كنند كه مي‎گفت : " المحدثات بعد رسول الله كلها بدعة" آنچه بعد از رسول الله (ص) حادث شده همه اش بدعت است .
ظاهر گفته او همه چيز را شامل مي‎شود، لذا بايد گفت : مثلا هواپيما بعد از پيغمبراكرم (ص) ساخته شده پس بدعت است !
نقل مي‎كنند حكومت سعودي وقتي مي‎خواست تلگراف و چيزهايي از اين قبيل بياورد، علماي وهابي مي‎گفتند: تلگراف در زمان پيغمبر نبوده بعد ساخته شده است پس بدعت است !
این سختگیریها در میان متدینین ما نیز کم و بیش وجود دارد با یکی از بزرگان صحبت میکردم از خاطرات زمان کودکی خود میگفت که به خاطر پوشیدن جوراب و و حتی عینک مورد نکوهش قرار میگرفته و خاطره جالبی نقل کرد که یکی از دوستانش به شهر رفت و قتی برگشت کت و شلواری خریده و آن را در یک مهمانی پوشیده بود عالم محل در آن مهمانی در میان جمع او را مورد خطاب قرار داد و گفت : بچه های دیگه میروند خارج و برمیگردند لات میشوند تو یک روز به شهر رفته از دین خود دست کشیده ای؟شنی  
[ ۸۸/۲/۲۴ در ساعت ۰۸:۵۶  ]

باسلام.
آقای دکتر دلیل عدم حمایتتون از آقای میرحسین چیه؟ آیا همون دلایل دکتر سروشه؟
پاینده باشید.
**********************
پیش از اعلام نامزدی اقایان خاتمی و موسوی، در مقاله ای که نوشتم از جناب آقای کروبی حمایت کردم. طبیعی ست که تا پایان همین جهتگیری را ادامه دهم. برای مهندس موسوی احترام و اعتبار بسیار قائلم. امیدوارم یکی از این دونفر رییس جمهور آینده باشد تا:
به بانگ چنگ بگوییم ان حکایت ها
که از نهفتن آن دیگ سینه می زد جوشمحمد  
[ ۸۸/۲/۲۴ در ساعت ۰۴:۲۰  ]

بیایید قیامت موسوی بپا کنیم همگی بپا خیزیم وقت اذان استدشتی آبادانی  
[ ۸۸/۲/۲۴ در ساعت ۰۰:۳۸  ]

ای اباهاشم! زمانی بر مردم می آید که چهره های شان شاد و خندان اما دلهای شان تاریک و کدر است؛
سنت، نزد آنان بدعت است و بدعت، نزد آنان سنت؛
مؤمن در میان آنان تحقیر می شود و فاسق، تجلیل؛
ستمکاران نادان بر آنان فرمان می رانند و دانشمندان شان به درگاه ستمکاران رفت و آمد دارند؛
ثروتمندان شان توشهء فقراء را می دزدند و کوچکهای شان بر بزرگان شان پیشی می گیرند؛
هر جاهلی نزد آنان خبیر است و هر فریبکاری نزد آنان فقیر؛
مخلص در دید آنان مشکوک است و میش در دید آنان گرگ؛ عالِم‌نمایان شان بدترین مخلوقات خدا بر روی زمین هستند

اگر به منصبی دست پیدا کنند از رشوه سیر نمی شوند و اگر قدرتی نیابند، بر ریا و خودنمایی به عبادت خدا می پردازند؛
آگاه باشید که آنان راهزنان ِمؤمنان هستند و فراخوان به آیین ِملحدان؛ پس هرکس آنان را دید از آنان دوری کرده و دین و ایمان‌اش را حفظ نماید»

(حدیقة الشیعة ص592 - الإثناعشریة، الحرّالعاملی ص33)محمد  
[ ۸۸/۲/۲۳ در ساعت ۲۰:۴۲  ]

سلام
از بابت متن یه کم تندم عذرخواهی میکنم احتمالا اجازه نمیدید بیاد رو وبلاگتون مثل دفعات قبل!
بماند
چند تا سوال هست که بچه ها از ایران میخوان داشته باشن از نظرات ایرانیهای خارج از کشور راجع به انتخابات.
میتونم روز جلسه 5شنبه بگم در جمع؟
ممنون میشم اگه اجازه بدید.
اگه لطف کنید با ایمیل بله یا نه بگید ممنون میشم.
***************
سلام بستگی به پرسش ها دارد.محمد  
[ ۸۸/۲/۲۳ در ساعت ۲۰:۳۷  ]

با سلام و عرض ادب
مثل همیشه زیبا و دقیق.
جناب دکتر به نظر من یکی از بزرگترین مشکلات کشور ما،وجود تحجر فکری در بین خیلی از گروه های به ظاهر وطن پرست و مسلمان هست.تصور این قشرکه متاسفانه تعداد آنها کم نبوده و در این چند ساله گسترش بی اخلاقی در ایران بر تعداد آنها افزوده شده،این است که اگر کسی سهوا و یا عمدا از خط قرمزی که آنها (و نه اسلام نه علای واقعی و اندیشمندان مسلمان) برای اسلام در نظر گرقته اند تجاوز کند حق زندگی روی کره زمین را ندارد!بین این افراد دوگروه متمایز وجود داره
اول)گروهی که اعتقاد با این دارند و با اعتقاداتی که دارند به خودشون اجازه میدن هرکاری در جامعه انگام بدن و فراموش می کنن که از اهداف اصلی اسلام ایجاد جوامع مدنی قانونمند است
و اما گروه دوم،اعتقادی ندارند اما چون احساس میکنند چنین رفتاری موقعتهای اجتماعی بهتری براشون ایجاد می کنه این رویه رو دنبال میکنن که طبیعتن دو رو از بهترین صفاتی هست که میتوان براشون استفاده کرد.این گروه سعی می کنن با سو استفاده از اعتقادات ملی مذهبی مردم،به آنچه خودشان و یا همفکرانشون میخواهند برسن که البته اکفرا این تیپ فعالیتها سازمان یافته هست،که اتفاقا این گروه در کشور ما به موفقیتهای چشمگیری در زمینه دسترسی به قدرت و زندگی بهتر داشتند.
اما سوالی که همیشه برای من مطرح است اینه که با قرار گروه از افراد در سیستم کشور،آیا به واقع ما کاخ روی کوخ درست نکردیم؟آیا واقعا این تیپ افراد قابل اعتمادند؟
در مورد آقای کروبی(من افتخار میکنم که از طرفداران میرحسین موسوی هستم) اما برای من سوال شده چطور اشخاصی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند و تنها ویژگی بارزشون اینه که خودشون رو متعلق به کهکشان ها!!!و آسمان می دانند به خودشون اجازه میدند در این موارد اظهار نظر کنند برای من عجیب هست آیا واقعا منافع ملی مذهبی ما باید پایمال افکار متحجرانه این قبیل بشه.
برام جالبه،یه مدت بهترین بهونه برای تخریب و کنار زدن بسیاری از روشنفکران جامعه ما عدم التزام به اسلام و انقلاب بود که البته کماکان ابزاری قدرتمند براشون محشوب میشه اما حالا یه شکل دیگه ای رو شاهد هستیم صفتی به نام اسراییلی!
هر کس بر خلاف آنچه من نوعی میخواهم رفتار کند اسراییلی است.البته جای تشکر داره که این گروه در حال تلاش برای گسترش ادبیات ما هستند اما بهتره بدونن که یک ضرب المٍثل قدیمی هست که میگه:"طلا که پاکه چه حاجتش به خاکه" و از طرفی باید بدونن که هر گردی گردو نیست!
(امیدوارم عذر هواهی من رو همه خوانندگان وبلاگ دکتر مهاجرانی بپذیرند چون اکثرا جز قشر فرهیخته و تحصیل کرده هستن و من مجبور شدم برای تفهیم مطلب برای گروه مذکور از ضرب المثل ها استفاده کنم)
اسلام دینی سراسر مهر و محبت است با تهمت زدن کج خلقی به اسلام خیانت نکنید.
ممنون از جواب محکم آقای کروبی و آرزوی موفقیت براشون.
علارغم اینکه با همه وجود میخواهم میرحسین برنده انتخابات آینده باشه اما همیشه شجاعت و جسارت مهدی کروبی برای من قابل تحسین بوده و هست چیزی که بسیار کم بین صاحبان قدرت در ایران مشاهده میشه(البته جسارت در اصلاح نه در تخریب)
ممنون
مهدی گنجی  
[ ۸۸/۲/۲۳ در ساعت ۱۹:۴۲  ]

سلام اقای مهاجرانی چند گاهی است که نسبت به ساختن ایران با این افکار که مینویسید دلبسته ام ودر تلاش لیکن احساس میکنم عمرمان قد ندهد بالندگی ایران و ایرانی را درحد این تفکرات ببینیم

: