احمد نويسنده  
[ ۸۶/۳/۱۶ در ساعت ۰۹:۳۳  ]

سلام آقاي دكتر
حقيقت اينست كه تمام مناطق مرزي كشور در محروميت مطلق بسر مي برند و به قول استاد شهريار ايران از تهران تا كرج بعلاوه يزد ، كرمان و اصفهان است . به خوزستان بنگر 90 در صد بودجه كشور از منابع زير زميني آن است ولي محرومتر از آن جائي نيست .mohsen  
[ ۸۶/۳/۴ در ساعت ۱۱:۰۰  ]

درگیری آذربایجانی ها بین منازعه ایران و آمریکا

کریستین ساینس مانیتور ۲۲ می ۲۰۰۷
نویسنده: داریا وايزمن Daria Vaisman
ترجمه: حسین علیزاده

آذربایجان 'زمانی که روز سه شنبه آذربایجانی ها به خیابانهای آذربایجان در شمالغرب ایران ریختند، علامتهای رشد جنبش ملی گرائی را می شد از نزدیک مشاهده کرد' ٫ شاید هم منازعه بزرگ بین واشنگتن و تهران برای بعضی ها قابل درک باشد.

در ظاهر آذربایجانی ها برای گرامی داشت اولین سالگرد اعتراضات بزرگی که جرقه آن از کاریکاتور توهین آمیزی که در آن سوسکی به آذری صحبت می کرد به پا خواسته اند، ولی در اصل اعتراضی است به محرومیت طولانی مدت آنها از حقوق فرهنگی، که از طرف فارسها هیچگونه احترامی به فرهنگ آنها گذاشته نشده است جائی که آذربایجانی ها به صورت تاریخی در خط مقدم تحولات و انقلابات بوده اند.

نگرانی تهران ازاین است که طبق بعضی گزارشها آمریکا می خواهد از تنشهای قومی تا حد امکان برای پیشبرد پروژه تغییر رژیم در ایران بهره برداری کند. اگرچه مقامات رسمی وزارت دفاع و دیگران در انظار عمومی این مساله را نفی کرده اند ولی آذربایجانی ها می گویند که آنها از این مساله بیشتر آسیب دیده اند.

احمد اوبالی سرپرست تلویزیون "گون آز تی.وی" که برای آذربایجانی ها از آمریکا برنامه پخش می کند می گوید"مسئولان آمریکا بیشترین صدمه را به ما زده اند درحالی ما هیچ چیز از آمریکا دریافت نکرده ایم اما ایران ما را به خاطر حمایت آنها از ما سرزنش می کند"

هرش: آمریکا آذربایجانی ها را در ایران تجهیز می کند

سیمور هرش در آپریل ۲۰۰۶ با مقاله ای که در روزنامه نیو یورکر چاپ شد ادعا کرد که آمریکا عملیات مخفی را در ایران انجام می دهد و برای این کار افرادی از قومیت ها را به خدمت گرفته است که این مساله شامل آذربایجانی ها هم می شود که آمریکا با ایجاد تنشهای محلی می خواهد رژیم ایران را تضعیف کند.

آمریکا گزارش هرش را تکذیب کرد اگر چه چند اقدام خود درباره ارتباط با ایران وایرانیان را تصدیق کردند: تاسیس دفتر امور ایرانیان، تصویب بودجه ۷۵ میلیون دلاری برای پیشبرد دموکراسی در ایران، نصب رادار برای رصد ایران در باکو و شهرهای مرزی نزدیک ایران و کمک به دولت آذربایجان برای ایجاد ایستگاه رادار در نزدیک مرزهای ایران برای اهداف دولتی و مانیتورینگ دریای خزر از این اقدامات است.

اما آقای هرش و دیگران از جمله آقای مسعود خدابنده آنالیست ایرانی در مرکز تحقیقات تروریسم درپاریس اذعان می کند که ممکن است وزرات امورخارجه آمریکا نسبت به بسیاری از فعالیت های "سیا" در منتطقه بی اطلاع باشد. در مقایل آقای ابالی می گوید مقاله هرش در زمان انتشارش بر اساس اطلاعات معتبر بوده است ولی امروزه وضعیت تغییر کرده است.

ضمنا آذربایجانی ها برای فاصله گیری از این گزارشها دچار مشقت و سختی شدند چرا که اعلام ۷۵ میلیون دلار برای پیشبرد دموکراسی در ایران دستاویز حکومت ایران برای دستگیری و سرکوب بیشتر شده بود.

چالش آذربایجانی ها با تهران

در بین گروههای قومی بزرگ ایران، آذربایجانی ها نقش خیلی پیچیده ای در سیاستهای داخلی ایران دارند. آذربایجان بزرگ در سال ۱۸۲۸ به دو قسمت تقسیم شد. قسمت شمالی در سال ۱۹۹۱ به استقلال دست پیدا کرد ولی قسمت جنوبی جزئی از ایران باقی ماند

فعالیتهای انقلابی در ایران از اوایل سالهای ۱۹۰۰ با مرکزیت تبریز که از شهرهای بزرگ آذربایجان است شروع شد بعد از آنکه حکومت ملی آذربایجان در سال ۱۹۴۵ سرنگون شد آذربایجانی ها قدرت خود را برای ایجاد انقلاب اسلامی بکار گرفتند به امید اینکه به حقوق فرهنگی خود برسند ولی باز سرکوب شدند.

جنبش ملی گرائی فعلی که نیروی همه آذربایجانیان را یک جا جمع کرده از نبود اتحاد داخلی رنج می برد و از طرف حکومت ایران هم تهدید می شود.

صادق عیسی بئیلی مسئول روابط عمومی شعبه باکو یکی از گروه های فعال آذربایجانی که در داخل ایران هم فعال است می گوید" ما می خواهیم به صورت علنی فعالیت کنیم نه مخفیانه اما حکومت ایران می گوید ما دشمن دولت ایران هستیم و به دنبال توسعه منافع کشورهای خارجی و آمریکا در ایران هستیم"

هنوز به طور کامل روشن نسیت دولت آمریکا چقدر از آذربایجانی ها حمایت می کند. سرمایه گذاری بیشتر درایجاد برنامه های رادیو و تلویزیون صورت گرفته است. خدیجه اسماعیل اوا مسئول برنامه آذربایجانی رادیو آمریکا برای آذربایجانی های داخل ایران می گوید فقط یک برنامه رادیوئی برای آذربایجانیهای داخل ایران پخش می شود "پنجره ای به آذربایجان ایران"که آنهم در هر هفته ۱۰ دقیقه می باشد که این برنامه از طرف صدای آمریکا حمایت می شود که رادیو و تلویزیون رسمی دولت آمریکا است که این برنامه چند سالی است شروع شده است.

دولت آمریکا همچنین فعالین آذربایجانی را محافظت کرده است به عنوان نمونه محمود علی چهرگانلی چند سال پیش پناهندگی دریافت کرده است اگرچه او ادعا می کند که علاقه آمریکا به آذربایجانیها از طرف مقامات بالاتر به تدریج کم شده است.

سوانت کرنل مدیر تحقیقات انستیتو آسیا-قفقاز جان هاپکینز و متخصص مسائل آذربایجان می گوید" نگرانی همیشه در دولت آمریکا وجود داشته که بازها از این مساله (بهره برداری از اقلیتهای قومی در ایران) استفاده کنند ولی مخالفان جنگ فائق آمدند"

چرا آمریکا عقب نشست

بعضی از میانه روها بر اساس تجربه آمریکا در عراق و افغانستان که جنگهای فرقه ای در آن کشورها شایعه شده پیامهای احتیاط آمیزی به دولت آمریکا فرستادند.

پاتریک کلاوسون معاون مرکز تحقیقات انستیتو واشنگتن برای سیاست شرق نزدیک و متخصص مسائل ایران می گوید" به نظر من دولت آمریکا نسبت به تاثیر خود در سیاست داخلی ایران خیلی محتاط است زیرا دولت آمریکا در این زمینه ها(دخالت درمسائل دیگر کشورها) اشتباهاتی داشته است (عراق و افغانستان)"

تحلیلگران می گویند عقب نشینی آمریکا از نزدیکی به اقلیتهای قومی ایران چند دلیل عمده داشته است: ترس از دست دادن مخالفان فارس زبان که نمایندگان خوبی در جامعه آمریکا دارند (لابی فارس)، هدف غائی جنبش آذربایجان که استقلال کامل است و جلوگیری از حرکات خصومت آمیز در ایران بوده است.

یکی از مقامات رسمی آمریکا و آشنا به سیاست ایران می گوید" وقتی که کار ما شامل همه شهروندان ایرانی است، نمی توانیم به اقلیتهای قومی نزدیک شویم، چرا که این کار ما تایید اتهامات دولت ایران خواهد شد که می گوید ما در ایران می خواهیم انقلاب راه بیاندازیم "

آقای کرنل موافق این مساله است که" اگر شما بخواهید درباره ایران کارهای جدی و انقلابی انجام دهید باید با اقلیت آذربایجانی کار کنید، ولی آمریکا نمی خواهد ایران را تجزیه کند آمریکا می خواهد تغییرات از درون صورت بگیرد"

حال که آمریکا دست از حمایت از اقلیتهای قومی ایران کشیده است شاید نتایج مورد علاقه آمریکا بدون تغییر پایان یابد. احمد اوبالی سرپرست تلویزیون "گون آز تی.وی" می گوید"این طور که من برداشت می کنم آمریکا امیدوار است اقلیتهای قومی متحد شوند اما داشتن منافع و امید برای انجام کاری، دلیل نمی شود که آمریکائی ها باید پول خرج کنند"سیده هستی حکمت  
[ ۸۶/۳/۴ در ساعت ۰۰:۱۳  ]

نمی دانم این حرف که از ریس جمهور نقل کرده ایددر کجا وبرای چه وبه چه منظور گفته شده است ؟ شاید این هم جز همان شوخیهای باشدکه گاهی ادم می کند .البته نمی خواهم بگویم این شوخی بوده مگر می شود یک ادم بزرک مثل ایشان چنین گفته باشد.؟...بگذریم اقای مهاجرانی حالا اصلا حال فکر کردن را ندارم فقط به بچه همسادیه مون فکر می کنم . بلا گک هر روز درخیابان چنگ می کند اوف که چه عادت بدی دارد ... هرچه را بیرون ببند می گوید مال من است مال من است ...خوب چه چاره بچه است ... ز دست دیده ودل دادو بیداد
هر انچه دیده بیند دل کند یادmohammad  
[ ۸۶/۳/۳ در ساعت ۰۶:۰۰  ]

سلام
دیشب کتاب برف را مطالعه اش تمام نمودم. الان منتظر "مینا گران" "بهشت خاکستری" و "سهراب کشان"هستم و سعیدی کی مدد کند تا به دستم برسد.mohammad  
[ ۸۶/۳/۱ در ساعت ۰۵:۱۵  ]

سلام آقای دکتر
دیشب مطالعه کتاب مسیحیت و اسلام تمام کردم لذت بخش بود و جالب.احساس غرور کردم.
یک سوال:در صفحه ی 175 سطر 15 حسبنا کتابنا ترجمه ی آن کلمه انگلیسی است یا خیر ؟چون در کروشه است اینگونه که من بر داشت کردم باید خود شما اضافه کرده باشید .چون قانون در ویراستاری کلمه ی در کروشه یعنی اظافه از مترجم.
حالا اگر از خود شما باشد چرا کتابنا نه کتاب الله.؟abbas  
[ ۸۶/۲/۳۰ در ساعت ۱۸:۴۲  ]

سلام.
من همچنان پیگیر مطالب شما هستم و از دور دعا گوی شما.shahab  
[ ۸۶/۲/۲۹ در ساعت ۲۱:۰۱  ]

دکتر بی صبرانه منتظره خواندن خاطرات شما هستیم.ثمین  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۱۷:۱۵  ]

سلام عمو عطای عزیز
خیلی خوشحال شدم که صداتون رو شنیدم و خیلی خیلی ممنون بابت کتاب.
از داستان امروز "اعتماد" خیلی لذت بردم
خوب باشیدیوسف  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۱۴:۱۱  ]

در این بین لطفا نقش زمان و اشخاصی که این ظرف رو اینگونه واژگون می کنند و راجع به گذر اون بیشتر توضیح بدین :)
با سپاس فراوانارس  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۱۱:۳۵  ]

سلام اقای مهاجرانی
ممنون از تذکرتون راجع به کامنت قبلیم.
من چند بار جزیره ی قشم رفتم، جزیره ای پر از شگفتی ها و جذابیت ها اما...
همیشه فکر میکردم که چرا این منطقه به جایگاه واقعی خودش نمی رسه. فکر میکنم با این صحبت آقای احمدی نژاد جواب خودم رو گرفتم.
موفق باشیدطاهره  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۱۱:۱۴  ]

سلام!
به تازگی با مکتوب آشنا شدم !ازاین بابت خوشحالم !این روزها که صحبت مذاکره و شکل گیری کمیته دوستی ایران امریکا ست خیلی هوای شما رو کردیم !تو خونه ما هروقت اسم شما میاد حتما روز استیضاحتون هم پیش کشیده می شه و همه با یه شوقی حرفای شما در آن روز مجلس رو بازگو می کنن وشعری که خوندین و از سحر کلامتون و ....خواهر کوچکم که ان روزا کم سن بود میگه وای وقتی اعلام کرد استیضاح رای نیاورد یه لحطه فکر کردم یعنی شما رد شدین و....و مرور خاطرات آن روزها یادش گرامی!پیام  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۱۰:۴۸  ]

در این دو دهه بخاطر ما تمام کشورهای منطقه از حضیض ذلت به اوج عزت رسیدند و ما همچنان رو به افول در حرکت.
تا چند سال آینده نتیجه این تحریمها و جنگ طلبیها مشخص خواهد شد .تبریزی  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۱۰:۱۷  ]

جناب دکتر مهاجرانی
بعنوان بک آذربایجانی از شما خواهشمندم چنانچه موافق باشید در باب اصول 15و19 قانون اساسی که آموزش زبان مادری هموطنان غیر فارس زبان را در مدارس قانونی دانسته است مطلبی بنویسید و علت معطل ماندن این اصل را تحلیل فرمایید و آیا اصولا ما باید همچنان چشم به راه بمانیم یا خیرعلی  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۰۱:۴۷  ]

من نمی‌دانم تا کی در مقابل جهل و حرف‌های یک سر جاهلانه باید وقت تلف کرد. ما همه از دست هم در حال حرص خوردنیم.محمد  
[ ۸۶/۲/۲۷ در ساعت ۰۱:۴۳  ]

سلام آقای دکتر.جانا (یارا) سخن از زبان ما می گویی
من هم در نوروز 86 به دبی رفتم .در هنگام بر گشت در فرودگاه چون تا پرواز وقت بود.در فروشگاه فرودگاه گشتی زدم و کالاهای مورد عرضه را برانداز می نمودم.در یک قسمت که کتاب و مجلات بود چشمم افتادبه کتابی به نام "روءیتی" کتاب که باز کردم زندگی یکی از امیران آنجا بود(همان کسی که در استقبال از احمدی نژاد عبای خود در آورد و رانندگی کرد)در آن کتاب عکس نامبرده با همه ی مسو لین کشورهای مختلف بود الا ایران.نوذر  
[ ۸۶/۲/۲۶ در ساعت ۲۳:۵۳  ]

استاد عزيز
در خبرهاي درگوشي آمده است در سفر اخير رييس جمهور ايران به امارا ت ،آقاي احمدي ‌نژاد به حاكم امارات گفته است : در صورت عدم واگذاري پايگاها ويا امكانات امارات به ارتش امريكا وجلوگيري از استفاده از فضاي امارات براي جنگنده هاي ايالات متحده در جنگ احتمالي عليه ايران ، دولت ايران نسبت به اعمال حاكميت امارات بر جزاير سه گانه بخصوص ابوموسي تجديد نظر خواهد كرد و علت سفر ناگهاني رييس جمهوري دولت ايران به امارات دادن اطمينان لازم به حاكم امارات بوده است. ايا بنظر نميرسد تماميت ارضي ايران يه خطر افتاده باشد؟ و دولت ايران بنام حفظ بيضه اسلام تركمانچاي ديگري را براي ملت ايران تدارك ديده باشد؟

: