جعفر  
[ ۹۵/۶/۱۸ در ساعت ۱۰:۰۹  ]

بسیار زیبا و مانند همیشه با صفا.
ابتدا سالگرد ازدواج و همسفر شدنتان را به شما و خانم دکتر تبریک عرض می کنم و امیدوارم شعله عشقتان گرمتر، مهر و محبتتان عمیقتر و هر روزتان سرشار از موفقیت و بهروزی باشد.
آقای دکتر ، اجازه دهید ایرادی را در متنتات متذکر شوم. شما نیک میدانید که اتفاقات و رخداد ها در بستر زمانی و مکانی مشخص اتفاق می افتند و اقتضای خود را دارند.
اگر شریعتی ، شریعتی شد ؛ به شناخت دقیق و درست دکتر از شرایط جامعه ، نیازها و حتی زبان مطلوب جامعه باز می گردد.
در زمانی که شما زندگی مشترکتان را شروع کردید، کل جامعه به سادگی بازگشته بود ، تجمل در بین همگان به شکل افراط گونه ای تقبیح می شد.
شاید به دلیل همان افراط ها بود که جامعه به سمت تجمل گرایی افسار گسیخته رفت. حضور تکنوکرات هایی که در ابتدا ظاهر ساده خویش را حفظ کردند اما در خفا در تامین ابزار رفاه و تفریح کوشیدند، جامعه را به باورهای ساده زیستی مردد کرد.
آنقدر این روند ادامه پیدا کرد تا اقازاده ها دیگر ظاهرسازی ها را رها کرده و در رقابت فخرفروشی ثروت و تجمل ، هیچ حد و مرزی باقی نگذاشتند.
شاید همین اتفاق ها بستر ظهور احمدی نژاد با شعار بازگشت به ساده زیستی را فراهم کرد. اما همو شاید آخرین میخ ها را بر تابوت این باور کوبید.
در شرایط امروز، بسیار تردید دارم که بتوان به جوانان امروز باوراند که روزی وزیر و وکیل هم مانند مردم عادی زندگی می کرد، فقط مسیولیت بیشتر داشت و استراحت کمتر.
شاید تنها می شود گفت یاد باد؛ آن روزگاران یاد باداردهالی  
[ ۹۵/۵/۳۱ در ساعت ۱۵:۰۲  ]

آقای دکتر ما نفهمیدیم با زن باید مهربان بود یا با صلابت بود . یکی میگه مهربانی بیش از حد باشه به طبع زن نمی سازه جواب عکس میده . یکی میگه مهربانی کمرنگ باشه سرد می شه . خداوکیلی نفهمیدیم چکار کنیم . شما بگید
*********
شیخ سعدی فرموده اند:
درشتی و نرمی بهمدر به است!
البته پیامبر اسلام همواره به نرمی و مهر و ملایمت توصیه کرده اند و از زن با عنوان ریحانه یاد کرده اند.علی کریمی  
[ ۹۵/۵/۳۰ در ساعت ۱۳:۴۶  ]

درود
سالگرد ازدواجتان مبارک.
********
درود بسیارحاج قاسم  
[ ۹۵/۵/۳۰ در ساعت ۱۱:۳۷  ]

سلامی بر... دکتر مهاجرانی
من هم تبریک دارم . به خیر و خوشی و خوبی سالها کنار همدیگر باشید و موفقیت های مختلف داشته باشید .
حاج آقای مهاجرانی عزیز چرا پس نکته های قرآنی دیگر نوشته نمی شود ؟ آن همه سوره مانده و شما دست کشیده اید چرا ؟
حاج آقا ابهامی هم داشتم . با انسانهای ( اگر بشه گفت انسان اصلا ) حسود چه رفتاری باید کرد ؟
با انسانهای سرشت لئیم که بعد هزار خوبی بدی تحویلت بدهیند چی ؟
خشونت ؟ قهر ؟ کم محلی ؟
آقای مهاجرانی عزیز نمی دانم شده خانم شما نسبت به شما یک ظلم باور کند که دیگران به دروغ و حسادت به شما دادند ؟ خانم ما متاسفانه زندگی ساده و باصفای ما را با این دهن بینی ها دارد داغان می کند .
چه کنیم حاجی ؟
********* سلام
مشغول ویرایش جلد نخست نکته های قرآنی هستم. نگران سخن دیگران نباشید. به قول قرآن با کرامت از همه آن سخنان عبور کنید و نشنیده بگیرید.
درودحامد  
[ ۹۵/۵/۳۰ در ساعت ۰۰:۱۱  ]

آقای دکتر مهاجرانی از فرصت پیش آمده در دولت روحانی حداکثر استفاده را کنید . هرچی کتاب ناقص دارید یا ننوشته دارید حاضر کنید بدهید چاپ
هرکاری دارید فعلا کنسل کنید کتابهای ناقص را حاضر کنید . وزارت ارشاد هم که چاپ اول را برای کمک به ناشر و نویسنده می خرد . چی بهتر از این ؟ علی وار بنویسید
*****
درود بسیارچمران  
[ ۹۵/۵/۲۹ در ساعت ۱۹:۱۹  ]

سلام
با خواندن این مکتوب یاد این شعر مرحوم عمران صلاحی افتادم:
کوچه باغی بود
مثل تطویل کلام
ناگهان گنجشکی
از شکافی کوچک
سر درآورد وبه من گفت: سلام
*********
سلام و درودمهناز  
[ ۹۵/۵/۲۹ در ساعت ۰۲:۳۷  ]

آقای دکتر مهاجرانی
سلام من از شیرازی هایی هستم که همیشه هوادار خانم کدیورم . خیلی اهل فضاهای مجازی و اینا نیستم . اما آمدم بگم گلی به جمال شیرازی های ساده و باصفا .
با خانم دکتر یک سر بزنید به همشهری ما آقای گلستان مثل قدیم که تازه رفته بودید لندن و یک عکس هم در سایت مکتوب از حیاط کاخ ایشون در ریهرست پارک گذاشتید . دل ما پوسید از بس فقط همون یک یادداشت را از دیدار با ایشون خوندیم .
شیرازی ها یک مثلی عامیانه جدیدا دارند می گن : چرا عاقل کند کاری ؟
یعنی اصلا هیچ نباید کاری کرد . شما گوش نکنید ها :)
میگن شیرازی ها حافظ رو از سعدی بیشتر دوست دارن . سعدی گفت مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد . اما حافظ گفت : بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین :)
شوخی کردم که سالگرد ازدواج شما رو خندونده باشم یکمی . خلاصه هوای همشهری های ما رو بگیرید
*********
سلام
درود بر شما و همه شیرازیازمانی  
[ ۹۵/۵/۲۹ در ساعت ۰۱:۵۳  ]

دکتر مهاجرانی سلام
لابد این عکس مربوط به همان روزها باشد
https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fcache4.asset-cache.net%2Fgc%2F93446247-iranian-historian-journalist-and-minister-of-gettyimages.jpg%3Fv%3D1%26c%3DIWSAsset%26k%3D2%26d%3DX7WJLa88Cweo9HktRLaNXgAXxvaRdAEPiljkrGitMErzfDGiuGQkEO6sIMKcjiJYWzH6VfZCq3aWHKipn97BZA%253D%253D&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.gettyimages.de%2Fdetail%2Fnachrichtenfoto%2Firanian-historian-journalist-and-minister-of-islamic-nachrichtenfoto%2F93446247&docid=AoRgEa1UFuvYKM&tbnid=hJ-SHxyAJXgueM%3A&w=1024&h=685&itg=1&bih=625&biw=1280&ved=0ahUKEwjI3uiN4cvOAhWKqo8KHVoECcYQMwhyKEgwSA&iact=mrc&uact=8
آقای دکتر چرا شما در بعضی مواقع پشت خانم دکتر را خالی کردید ؟ شاید هم ما بی خبریم .
چرا در ماجرای کنفرانس برلین از نفوذتان استفاده لازم نکردید ؟ چرا در روزهای تحصن مجلس ششم برای همراهی و پشتگرمی خانم دکتر نرفتید در مجلس ؟
این را جز استقلال زوجها می دانید یا علت دیگری داشته ؟
و آقای دکتر چرا از خاطرات آن زمان نمی نویسید ؟ خیلی از گره ها با این نوشته ها باز می شود . راه آیندگان هم خیلی روشن می شود . ضریب اشتباه هم پایین می رسد . از اول کار سیاسی در مجلس اول تا آخر حضور در مرکز تمدنها از هر اتفاقی یک روایت عبرت آموز بنویسید .
**********
سلام
ممنون از عکس
انشاالله به نوشتن خاطرات هم می رسم!رسول  
[ ۹۵/۵/۲۹ در ساعت ۰۰:۳۲  ]

جناب مهاجرانی آیا این جهت گیری مخصوص اوایل زندگی شما و خانم بود یا همیشه همینطور بودید ؟
یعنی فرض این که دوران وزارت هم همین روش داشتید یا الان در بریتانیا هم همین شکلی هستید یا فقط دوران ابتدای زندگی ؟ منظور این که اگر آدم وضع مالی خوب پیدا کرد بازهم باید ساده زیستی داشته باشد یا نه سادگی مخصوص به دورانی است که وضع خیلی روال نیست ؟ان نداشت
*********
سلام
طبیعی است که پس از سال ها نمای زندگی شما تغییر می کند. مثلا دیگر نمی شود در خانه مبلمان نداشت. اما هیچگاه در زندگی ما نمایش تشریفات نبوده است.maryam  
[ ۹۵/۵/۲۸ در ساعت ۲۲:۵۵  ]

سلام دکتر عزیز
من خیلی دوست دارم همسر خوبی باشم . خیلی تلاش می کنم . اما شوهرم خیلی رضایت نداره .
از نظر شما یک زن چطور میتونه محور و مدار شادگی و صفای خونه باشه ؟
و خانم دکتر چه کارهایی بیشتر انجام میدن که این اتفاق در زندگیتون می افته ؟
بعدش هم بفرمایید که شما و خانم دکتر چیکار می کنید که زندگی و فضای خونه کسل کننده نشه ؟ مرسی
**********
سلام
ما همیشه مثل دانشجویان جدی مشغول خواندن و پژوهش هستیم!همشهری فرهاد  
[ ۹۵/۵/۲۸ در ساعت ۲۰:۱۶  ]

با عرض تبریک وارزوی شادکامی وتندرستی برای خانواده گرامی مهاجرانی وکدیور.یاعلی
*********
درود بسیار همشهری گرامیمنفرد  
[ ۹۵/۵/۲۸ در ساعت ۱۶:۱۳  ]

آقای دکتر مهاجرانی من اجازه می خواهم که مشورتی بگیرم از شما
من کارمند اداره ای هستم . خانمم یک مدتی شاغل بود اما چون کارش با دستمزدش نمی خواند آمد بیرون . الان خانه دار است . و هیچ هم از این اصطلاح خانه دار خوشش نمی آید . زندگی ما می شود گفت واقعا بد نیست . اما چند مشکل عدیده داریم که نگران هستم زندگی ما را خراب کند .
یکی اینکه من و خانمم از نظر دینی اعتقاد مشترکی نداریم . من نماز می خوانم روزه می گیرم زکات می دهم . اما خانمم به خدا ایمان دارد ولی نماز نمی خواند . روزه که برایش ضرر دارد . به صدقه و نذر اعتقاد دارد ولی حجاب طبق عرف اسلامی را قبول ندارد .
معمولا بحث نمی کنیم . مراسم مذهبی طول سال هم تنها می روم . خیلی نگرانم در قیامت خداوند بنده را ماخذه نکند که چرا نرفتی زنی انتخاب کنی که به لحاظ دینی احکام را رعایت کند .
خانمم را دوست دارم . او هم مرا دوست دارد . زندگی ما با علاقه شروع شد . اگر این اختلاف نظرات نبود خیلی هم بهتر زندگی می کردیم . دختر با منطق و عاقلی هم هست . ولی دیگر اینطوری است .
مورد بعدی این است که ما یک زندگی عادی داریم و هیچ هدفی و آرزویی و هدف دور و درازی نداریم . یکنواخت شدیم . صبح تا عصر سر کارم . خانمم خانه و خرید خانه و نظافت و پخت و پز و از این قبیل . شبها هم نهایت با هم شامی بخوریم و پارکی برویم . فیلمی شاید ببینیم . اما هردو از نداشتن مشغله جدی که به زندگی ما معنی بدهد بهره نداریم .
چه کاری باید انجام بدهیم که هر دو مشکل حل شود ؟
*********
سلام
به نظرم طراوت زندگی در نوشدن اگاهی و اطلاعات ماست. همسرتان را به خواندن رمان های کلاسیک، ادبیات ایران تشویق کنید. جهان داستان ها، جهان فردوسی و مولوی و تولستوی و داستایوسکی کشف کردنی است و مسرت بخش و خرسند کننده...
درودحمیدرضا  
[ ۹۵/۵/۲۸ در ساعت ۱۶:۰۲  ]

سلام آقای دکتر مهاجرانی عزیز
با عرض تبریک . شما سادگی را خوب توضیح دادید اما درباره صفا هیچ توضیحی ننوشتید . اصلا این واژه صفا جز کلماتی است که در محاوره به چند منظور اشخاص به کار می رود اما انگار اصلا معنی دقیقش معلوم نیست .
و این هم غیر از معنی اصلی و دقیق در نوشته شما خالی مانده که صفای بین زن و شوهر باید چطوری باشد . و منظورتان دقیقا چیست
متشکر
*******
سلام
سادگی متوجه صورت و شکل بیرونی زندگی است و صفا متوجه روح و روان و وجه باطنی زندگی...

: