حسین  
[ ۹۲/۱۰/۲۶ در ساعت ۰۹:۱۵  ]

به هر حال واقعیت ان است که تمامی رفتارهای انسان های باورمند به دین حساب آن دین گذارده می شود و الا هر دین و مسلکی ادعا می کند تمامی شرارت های که افراد باورمند به ان دین یا مسلک خاص انجام داده اند ناشی از فهم اشتباه دین بوده است و همه رفتارهای ارزشی افراد را به حساب خود می گذارد. به هر حال دین برای تعالی بشر امده است و نتیجه آن دین را باید در واقعیت و تاریخ بررسی کرد که تا چه اندازه موفق عمل کرده است گرچه نمی توان بدون در نظر گرفتن ظرف زمانی و مکانی رفتار انسانها را داوری کرد. از اینکه امروز بیشتر ناارامی ها و کشت و کشتارها در کشورهای سوریه، عراق، لبنان، مصر و عموما متاسفانه در بین مسلمین رخ می دهد چه می توان اندیشید؟محسن  
[ ۹۲/۱۰/۲۵ در ساعت ۲۳:۰۴  ]

سلام استاد عزیز آقای مهاجرانی
می خواستم بدانم نظرتان درباره صحبت های بهرام مشیری یک ایرانی وطن دوست و ملی در شبکه پارس چگونه است ؟؟؟
ممنون از پاسخ گویی
***********
سلام
صحبت های ایشان را نشنیده ام و اطلاعی ندارمدشتی آبادانی  
[ ۹۲/۱۰/۲۴ در ساعت ۱۸:۵۲  ]

مرحوم شهید مطهری مقاله ای دارد به نام « عوام زدگی »
میگوید : آفتی كه جامعه ی روحانیت ما را فلج كرده و از پا درآورده است «عوام زدگی» است.
همین آفت موجب شده است شخصیتهای برجسته ی شیعه همین كه روی كار می آیند از انجام منویّات خود عاجز بمانند و با اینكه خون دل می خورند و اندیشه ی اصلاح را همواره در دل می پرورانند، در عمل قدرت اجرا ندارند ایشان دو نمونه از تحولات زمان خودش را به عنوان مثال ذکر میکند
1- مرحوم آیت اللّه حاج شیخ عبدالكریم حائری یزدی (اعلی اللّه مقامه) مؤسس حوزه ی علمیه قم، به فكر افتادند یك عده از طلاب را به زبان خارجی و بعضی علوم مقدماتی مجهز كنند تا بتوانند اسلام را در محیطهای تحصیل كرده ی جدید بلكه در كشورهای خارج تبلیغ نمایند. وقتی كه این خبر منتشر شد، گروهی از عوام و شبه عوام تهران رفتند به قم و اولتیماتوم دادند كه این پولی كه مردم به عنوان سهم امام می دهند برای این نیست كه طلاب زبان كفّار را یاد بگیرند، اگر این وضع ادامه پیدا كند ما چنین و چنان خواهیم كرد! ! ! آن مرحوم هم دید كه ادامه ی این كار موجب انحلال حوزه ی علمیه و خراب شدن اساس كار است، موقتاً از منظور عالی خود صرف نظر كرد.

2 - در چند سال پیش در زمان زعامت و ریاست مرحوم آیت اللّه آقاسید ابوالحسن اصفهانی (اعلی اللّه مقامه) عده ای از علما و فضلای مبرّز نجف كه در زمان حاضر بعضی از آنها مرجع تقلیدند جلسه كردند و پس از تبادل نظر اتفاق كردند كه در برنامه ی دروس طلاب تجدید نظری نمایند و احتیاجات روز مسلمین را در نظر بگیرند، مخصوصاً مسائلی را كه جزء اصول عقاید مسلمین است جزء برنامه ی درسی طلاب قرار دهند و خلاصه حوزه ی نجف را از انحصار فقاهت و رساله ی عملیه نویسی خارج كنند. جریان به اطلاع معظمٌ له رسید. معظمٌ له كه قبلاً درس خود را از جریانی كه برای مرحوم آیت اللّه حائری پیش آمده بود و از نظایر آن یاد گرفته بودند، پیغام دادند كه تا من زنده هستم كسی حق ندارد دست به تركیب این حوزه بزند؛ اضافه كردند سهم امام كه به طلاب داده می شود فقط برای فقه و اصول است نه چیز دیگر.

سوالات اساسی مرحوم شهید مطهری و اشکالات ایشان نسبت به نحوه تبلیغ مقاصد دین بی جواب مانده است ایشان میپرسد :
چرا حوزه های علمیه ی ما از صورت دانشگاه دینی به صورت «دانشكده ی فقه» درآمده ؟
چرا علما و فضلای ما همین كه معروف و مشهور شدند، اگر معلومات دیگری غیر از فقه و اصول دارند روی آنها را می پوشانند و منكر آنها می شوند؟

چرا بیكاره و علف هرزه در محیط مقدس روحانی ما زیاد است به طوری كه یك زعیم روحانی مجبور است برای آب دادن یك گل، خارها و علف هزره های زیادی را آب بدهد؟

چرا در محیط روحانی ما سكوت و سكون و تماوت و مرده وشی بر منطق و تحرّك و زنده صفتی ترجیح دارد؟

چرا حرّیت فكر و عقیده در میان ما كمتر وجود دارد؛ چرا برنامه ی تعلیمات طلاب و محصلین علوم دینی مطابق احتیاجات روز تنظیم نمی شود؟

چرا روحانیون ما به جای آن كه پیشرو و پیشتاز و هادی قافله ی اجتماع باشند، از دنبال قافله حركت می كنند؟AA  
[ ۹۲/۱۰/۲۴ در ساعت ۱۶:۳۶  ]

جناب آقای مهاجرانی
من فکر می کنم مولانا راه را نشان داده است. در کتاب های ایشان ، از دین ها و مذاهب مختلف و اشخاص مختلف (علی ، عمر و...) مانند نوشته های جدبد شما داستانهایی برای درک مفهوم عینی پذیرش زندگی یا خدا (یا همان اسلام) آورده است. در واقع علایم راه را اکثرا با راه و مقصد اشتباه می گیرند.
شبکه گنج حضور (آقای پرویز شهبازی) کمک زیادی به من کردند من صمیمانه از ایشان سپاسگذارم.مرتضی  
[ ۹۲/۱۰/۲۳ در ساعت ۱۹:۲۱  ]

پس چرا وارد بحث نمی شوید ؟ خیلی هم کوتاه می نویسید هر بخش رو . منتظر اصل بحث هستیم جناب مهاجرانی ...
جوابی که به آقای زاهدی دادید چی بود ؟ واقعا مشکل کار کجا است ؟

: