فائقه  
[ ۹۱/۴/۵ در ساعت ۲۰:۴۰  ]

با سلام
جناب مهاجرانی گرامی
امروز در سایت بی بی سی خبری بود که بهمن دری نشر چشمه را به ترویج زنای با محارم و ضدیت با قیام عاشورا و امام حسین و همجنسبازی متهم کرده!
و اینها را دلیل لغو مجوز نشر چشمه دانسته .
آقای کیائیان در جواب گفته است سطح پایین مسولان بررسی در ارشاد باعث این سوء تفاهم گردیده است ...
خیلی ظلم بزرگ و آشکاری است که کج فهمی و نفهمی عده ای بشود علتی برای اتهام و مجرمیت !!
این اتهامات با آبروی افراد بازی می کند !
قدیم -زمان وزارت شما-تنگ نظری می کردند درباره قباحت شناسی . الان بحث خیلی فراتر رفته .
شخص یا اشخاصی درست نفمیده اند مطلب را بعد یک چنین حکمی صادر شده است !
شما به عنوان وزیر قدیم فرهنگ ایران چگونه تحلیل دارید؟maryam  
[ ۹۱/۴/۵ در ساعت ۱۲:۳۹  ]

بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران گفت "ترویج همجنس بازی"، "زنای با محارم"، "ارتباط جنسی میان دختران و پسران" و "توهین به مقدسات"، "بخشی از تخلفات" نشر چشمه است.
به گزارش خبرگزاری فارس، آقای دری که دیروز در جمع پژوهشگران قرآنی سخن می گفت، نشر چشمه را یکی از ناشرانی که "تعمدا برخلاف قانون از اصلاح مسیر خود سرباز می زنند" خواند و گفت: "از میان خیل تخلفات ناشر مذکور (نشر چشمه) می توان به ارائه اثری موهن درباره حضرت امام حسین و آثاری کاملا مغایر با ضوابط چاپ و نشر کتاب اشاره کرد، مثلا این ناشر کتابی ارائه کرده است که مروج همجنس بازی بوده و یا اثر دیگری برای چاپ به اداره کتاب تحویل داده که سرشار از مراودات جنسی و ارتباط جنسی میان دختران و پسران است."
آقای دری درباره کتاب دیگری از این انتشارات گفت: "اثر دیگری از سوی این ناشر واصل شده که از حیث ابتذال به گونه‌‌ای بوده است که کارشناس کتاب مربوطه از بررسی آن سرباز زده و گفته شرم دارم کتاب را بررسی کنم."
معاون فرهنگی وزارت ارشاد به نام هیچ یک از این کتابها اشاره نکرد و در بخش دیگری از سخنانش باز هم بدون ذکر نام و جزییات اثر از کتاب دیگری از این ناشر یاد کرد که به گفته او "مروج زنای با محارم است".
منظور او از عرضه این کتاب، ارائه آن به وزارت ارشاد برای ممیزی است؛ روندی که همه ناشران برای دریافت مجوز چاپ هر کتاب طی می کنند.
آقای دری گفت: "برخی می گویند که کتاب چاپ نشده است، حال سوال این است اگر به چنین آثاری اجازه چاپ داده می‌شد و مردم متدین و خوبمان به کتاب‌ها اعتراض می‌کردند چه کسی مسئولیت انتشار این کتاب‌ها را می پذیرفت؟"
او گفت که معاونت امور فرهنگی "نقش پدرانه" خود را در حمایت از ناشران "با قاطعیت" ایفا خواهد کرد.
بهمن دری اواسط خرداد ماه در توضیح دلایل لغو پروانه نشر چشمه گفته بود: "این انتشارات کتابی عرضه کرد که سراسر ضد قیام کربلا و ضد امام حسین بود."
ناشران کتاب های خود را برای بررسی و صدور مجوز به اداره ممیزی وزارت ارشاد می فرستند و ممیزان پس از بررسی، یا آن را غیرقابل چاپ اعلام می کنند یا مواردی را برای حذف، تعدیل یا تغییر پیشنهاد می دهند. ناشران با اعمال این اصلاحات، کتاب را چاپ می کنند.
به گفته کارشناسان، در ایران قانونی وجود ندارد که وزارت ارشاد بتواند با استناد به آن امتیاز ناشری را به خاطر عرضه کتابهای غیر قابل چاپ به این وزارتخانه، لغو کند.
این ها همه در حالیست که حسن کیائیان، مدیر نشر چشمه، در واکنش به خبر لغو مجوز این نشر و سخنان بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد در این باره، توضیحاتی را منتشر کرد و گفت که در مدت سی سال فعالیت این نشر، "حتی یک صفحه کتاب بدون مجوز منتشر نکرده است."
آقای کیائیان با رد ادعای بهمن دری درباره عرضه کتابی که "سراسر ضد قیام کربلا و ضد امام حسین" بوده، "سوء تفاهم پیش آمده" را ناشی از عدم دریافت پیام اثر دانسته و اصلی‌ترین مشکل ممیزی در وزارت ارشاد را "ساختاری" و "معلول بضاعت ادبی بررسان" دانسته بود.
اظهارات تازه معاون فرهنگی وزیر ارشاد بعد از این توضیحات مدیریت نشر چشمه، مطرح شده است.
نشر چشمه فعالیت خود را از سال ۱۳۶۴ آغاز کرده است و از ناشران مطرح در زمینه ادبیات است. در این مدت بسیاری از نویسندگان، مترجمان و پژوهشگران شاخص ایرانی با این نشر همکاری کرده اند.علی  
[ ۹۱/۴/۴ در ساعت ۲۲:۰۲  ]

سلام
تعریف دقیق سکولاریسم چیه؟ایا با روح کلی قران سازگاره؟منابع خوبی در این مورد میشه معرفی کنید؟مریم  
[ ۹۱/۴/۳ در ساعت ۱۶:۱۴  ]

سلام
یک خبر تا حدی جالب توجه !
محمدتقی مصباح یزدی در کنگره اسلامی سازس علوم انسانی:
باید علومی تولید کنیم که غرب تا ابد ریزه خوار ما باشد ...علی  
[ ۹۱/۴/۲ در ساعت ۱۱:۳۷  ]

بسیار زیبا. لطفا زود به زود آپدیت کنیددشتی آبادانی  
[ ۹۱/۴/۱ در ساعت ۱۹:۴۴  ]


قابوسنامه یکی از آثار ادبی قرن پنجم هجری است مطالب خواندنی و عبرت آموزی دارد میگوید خرد بی هنر همچون پیکری است که صورت ندارد :

اگر به مال درویش شدی٬ کوشش کن تا به خرد توانگر باشی که نوانگری در خرد٬ از توانگری به مال بهتر است و نادان به مال٬ زودتر مفلس شود اما خرد را دزد نتواند برد و آب و آتش٬ آن را نابود نخواهد کرد.
پس اگر خرد داری٬ همراه آن هنر بیاموز که خرد بی هنر٬ چون تنی است که بی جامه است و یا پیکری که صورت ندارد که گفته اند: فرهنگ و ادب٬ نشان و نمود خرد است.الف.ع  
[ ۹۱/۴/۱ در ساعت ۱۷:۴۷  ]

بالاخره پس از فترتي مديد نوشتيد.
آخر مغنتم است در اين ايام خواندن چند سطري از نويسنده چيره دست و خوش ذوقي چون شما !
با آرزوي سلامتي
الف.عآزاده  
[ ۹۱/۴/۱ در ساعت ۱۳:۵۹  ]

پنجشنبه ها گاهی می روم انقلاب. برای کتاب خریدن. یعنی گاهی که کتاب نخوانده ندارم. با شور و شوق می روم برای کتاب خریدن. از بهمن تا حالا دارم دن آرام را می خوانم. تازه رسیده ام به کتاب چهارم. توصیف هایش حوصله می خواهد و صبر.
پنجشنبه بود. دلم گرفته بود. رفتم بیرون که مانتو بخرم. وسط حدود 40 -50 تا مانتو فروشی یه کتاب فروشی دیدم. چند تا کتاب خریدم. سراغ کتاب هایی را گرفتم که دیگر چاپ نمی شوند. فروشنده آدم جالبی بود. گفت نگران نباش. هر کتابی را که بخواهی می تونی پیدا کنی.... با امکانات الان. دیگه وقت این حرفها گذشته. جلوی کتاب رو نمیشه گرفت. حالا داستان نشر چشمه هم همین است. به سمت خانه که می امدم به این فکر می کردم که روحیه آدم خیلی باید خاص باشه که وسط 50 تا مانتو فروشی یه کتاب فروشی باز کنه و با جدیدترین کتاب ها سر پاش نگه داره.., و از همه جالب تر قیافه مادرم بود وقتی که با چند تا کتاب برگشتم خونه. انتظار داشت این دفعه بچه خوبی باشم و مانتو بخرم. خداییش هیچ خریدی لذت بخش تر از گردش در کتاب فروشی و خرید کتاب نیست...مریم  
[ ۹۱/۴/۱ در ساعت ۱۱:۵۳  ]

جناب مهاجرانی
از گفت و گوهای جلسه هم بنویسید.
**********
سخن اصلی یافتن دیگاه مشترک بیم ادیان مختلف بود. همان که قرآن مجید از آن با عنوان کلمه سوا یا می کند. کلمه سوا یعنی همان زمینه یا دیدگاه مشترک در باره خداوندمریم  
[ ۹۱/۴/۱ در ساعت ۱۱:۲۴  ]

سلام

کاتدرال چیست؟ و چرا برای شما مهم بود که درست و دقیق ببینیدش؟
*************
کاتدرال همانند مسجد جامع در معماری اسلامی است. مثل مسجد گوهر شاد در مشهد یا مسجد شاه در میدان نقش جهان
طبیعی است که کاتدرال یک اثر فرهنگی و هنری ناب است و انسان دوست دارد چنان اثری را با دقت و شکیبایی ببیند.

: