سعید  
[ ۸۷/۱۲/۱۴ در ساعت ۲۲:۲۱  ]

سرکار خانم کدیور
سلام
کامنت اولم این بود (شاید به دلیل خطای سیستم ثبت نشده بود)
"آقای کروبی اگر شب انتخابات هم نخوابند و وعده ماهیانه صد هزار تومان هم بدهند از دفعه قبل بیشتر رای نمی آورند"
حالا نمی دونم این نظر بی انصافیه یا نه!!!
اما در مورد قضاوت من؛ من سوال کرده بودم که چرا به صرافت جواب دادن افتاده اید نه قضاوت. ثانیا من نوشته بودم که کامنت روی نوشته های قبلی شما را نخوانده بودم نه مطالبتان در مورد انتخابات را.
بگذریم...حمید  
[ ۸۷/۱۲/۷ در ساعت ۱۲:۱۲  ]

مشکل ما اینه که در مورد همه چیز آرمانی فکر می کنیم.
فکر نمی کنیم که جامعه ما با جوامع غربی در رای دادن متفاوت است و هیچ گونه پیش بینی قابل تصور نیست.آنچه از درون جامعه ما بر می آید رای نیاوردن اصلاحات است اگر خاتمی نباشد.
شاید شما ایده پردازان کشتی اصلاحات درست فکر کنید که کروبی موجه تر است!!!!!ولی به چه قیمتی؟رای نیاوردن وحتی به گل نشستن این کشتی.اصلاحات نمی میرد اگر در این دوره رای بیاورد!!!
وای به حال ما که در حال خودزنی هستیم.مثل سال 84 که با هاشمی این کار را کردیم.سعید  
[ ۸۷/۱۲/۱ در ساعت ۱۵:۵۹  ]

سرکار خانم کدیور؛
با سلام.
چون من را به زود قضاوت کردن و بی دقتی ستودید این دفعه سوال می کنم: من تا قبل از مطالب اخیرتان در مورد انتخابات با اینکه از وقتی با مکتوب آشنا شده ام همیشه مطالب شما و آقای مهاجرانی را دنبال کرده ام اما هیچگاه نظرات دیگران یا احیانا جواب های شما را نخوانده بودم. مطلبی که برای من سوال شده این است که چرا در این موارد اخیر به صرافت دفاع کردن افتاده اید؟ لزوما همه نظرات- حتی نظرات خود من- نیازی به جوابهای جانب مدارانه ندارند آن هم با برخی عباراتی که از تساهل و تسامح به دورند... به ما بیاموزید تحمل آرای مخالف را...
ضمنا من قبل از این سه کامنت گذاشته بودم که اولی هنوز نیامده یا شاید درست توسط سیستم دریافت نشده...
--------------------------------------------------------
سلام
اول: كليه كامنت هاي شما درج شده.اگر فكر مي كنيد چاپ نشده مجدد بفرستيد
دوم:خودتان اعتراف مي كنيد در رابطه با مطالب قبلي نه نظرات و نه جواب هاي مرا خوانده ايد.پس چگونه بين پاسخ هاي من به برخي كامنت هاي اين مقاله و كامنت هاي سابقي كه شما مطالعه نكرده ايد، مقايسه مي كنيد.
سوم: بسيار طبيعي است كه نسبت به نقدهايي كه مبتني بر توهين يا تحقير باشد، جانبدارانه پاسخ دهم.كامنت اول خودتان را ببينيد و بعد قضاوت كنيد.دانشجوی دور از وطن  
[ ۸۷/۱۱/۲۵ در ساعت ۰۱:۵۷  ]

سلام
دوست ندارم به این دوستان عاشق اقای خاتمی پاسخ بدم اما ناچارم. اقای خاتمی 8 سال ریس جمهور بود تمام، دیگه میخواین چی کارش کنید خواهشا با ابروی ایشان بازی نکنید. قرار نیست رئیس جمهور یک کشور تفکر یک جوون 20 ساله داشته باشه و بگوو بخند باشه. رییس جمهور نماد قدرت و برنامه ریزی هست نه نماد روشنفکری و محبوبیت و کوتاه اومدن.
عده ای خاص که دنبال مطامع خاص خود هستن کشتی اصلاحات را به غرقاب می برند و خود را بانی و فرمانده اصلاحات می دانند. اصلاحات به شعار و روشنفکری نیست. اصلاحات به عملگرایی و رایزنی هست. مادامی که اصلاحات در یکسری جملات روشنفکری و جوون پسند خلاصه شه سرنوشت ما از این بهتر نمیشه. بیاید منطقی تر فکر کنیم و به فکر یک ائتلاف باشیم. ایا تابحال فکر کردید چرا دور و بر اقای خاتمی خالی شده است؟
آیا تا بحال فکر کردید چرا اقای معین شکست خورد؟
آیا تا بحال فکر کردید چرا خاتمی در سال 76 پیروز شد؟
مطمئن باشید هر کس دیگری غیر از خاتمی کاندید می شد به نام جناح چپ(اصلاح طلب فعلی) همین قدر رای میاورد و محبوب می شد؟سعید  
[ ۸۷/۱۱/۲۴ در ساعت ۰۹:۱۶  ]

سرکار خانم کدیور؛
ممنون که یکی از کامنت های من را منتشر کردید اما اولی را نه!
به نظر من روشنفکر دو مسوولیت مهم بر عهده دارد که اگر در انجام هر کدام موفق نباشد نمی تواند رسالت خود را به انجام برساند
اول: شناخت دقیق و درست از موقعیت مکانی؛ زمانی و فرهنگ و خواسته های خواستگاه خود
دوم: هدایت جامعه به سمت صلاح و پیشرفت
از دید من آقای کروبی با وجود حضور طولانی در عرصه سیاست این مملکت از مقبولیت و محبوبیت لازم برخوردار نمی باشند بنابراین روشنفکرانی که از ایشان حمایت می کنند حتی اگر مورد دوم را در شخص ایشان دیده باشند از مورد اول غفلت کرده اند به همین علت عرض کردم وای به حال جامعه ای که انتخاب روشنفکرانش آقای کروبی باشد.
نظراتی که ارادتمندان شما (از جمله اینجانب) در مورد این مطلب نگاشته اند موید عرض بنده است
------------
سلام
هر دو کامنت شما را کار کردم.کمی دقت کنید.
در ضمن کارنامه افراد را صرفا با یک یا دو افدام نمی سنجند. در کل ارزیابی می کنند.همچنان که کارنامه بچه ها را صرفا با انضباط او نمی سنجند.سرجمع همه درسها با ضریب مشخص کارنامه او را تشکیل می دهند
بزودی مطلبی درباره استبدادجو می نویسم.که روشنفکران موجد و جزیی از آن هستند.
موفق باشید...دکتر عباس احمدوند  
[ ۸۷/۱۱/۲۳ در ساعت ۱۲:۴۶  ]

سرکار خانم دکتر کدیور(مهاجرانی)
با سلام و احترام
نوشته حضرتعالی و یادداشتهای دوستان را امروز بدقت خواندم.به نظر بنده که معلم تاریخ هستم،هر تحولی باید پشت سر خودش یک تئوری داشته باشد،وگرنه تحول که چه عرض کنم تنزل رخ خواهد داد.
بنده به هیچ وجه مدعی اصلاح طلبی نیستم،فقط اصلاح طلبی را دوست دارم.به قول شاعر:
شاعر نیم به حق ولی خواهم از خدای
حرف دلم به گونه شعری بیان شود
به گمان این بنده اصلاح طلبان دچار احساسات شده اند و این بسیار خطر ناک است، چون منطق را از انسان می گیرد.کاش به جای ناراحت کردن همدیگر به فکر یک تئوری برای تحول بودیم.
تولستوی سالها پیش به ما یادآوری کرده است که تمامی آدمها می خواهند دنیا را عوض کنند،اما کسی فکر این نیست که اول خودش را عوض کند.می پندارم که این نقطه شروع خوبی است.
در خاتمه استدعا دارد مراتب درود مرا به همشهری دانشورم،جناب آقای دکتر مهاجرانی برسانید.به توصیه ایشان کتاب کونگه را یافته ام.
راستی چند روز پیش برای شرکت در یک جلسه دفاع پایان نامه تهران بودم،فرصتی دست داد رفتم امام زاده عبدالله شهر ری سر مزار دکتر شهیدی.خیلی دلم سوخت.یاد خیلی چیزها و افراد افتادم.یاد ایشان هم.علی  
[ ۸۷/۱۱/۲۳ در ساعت ۰۹:۵۴  ]

سلام خانم کدیور
باور بفرمایید نظرم را برای نمایش نگذاشتم، گذاشتم تا این حجت بر من تمام شود که قطعا بدانم لااقل یک نفر یک روز در ایام پیش از انتخابات، حرف هایی را به شما زد.
لذا ناراحتی ای از باب سانسور بخش اصلی نظرم ندارم، بلکه بسیار هم خوشحال شدم که دیدم نشانی از نظرم گذاشته اید که بدانم آن را خوانده اید.
امیدوارم نظرم، لااقل لحظه ای درنگ را برای شما رقم زده باشد
موفق باشید همشهری عزیز!
---------------------
نظرتان صایب بود.ولی قبول بفرمایید که احترام فردی که اشاره کرده بودید بر همه لازم است.ارشید پور  
[ ۸۷/۱۱/۲۲ در ساعت ۲۱:۳۳  ]

ببخشید میخواستم سوال کنم آیا بنظر شما فعالیت بخش فارسی بی بی سی در هاتبرد ارتباطی با احتمال بهبود مناسبات ایران و آمریکا ندارد؟ چون این شبکه از طرفی بطرز بسیار ماهرانه ای تبلیغات ضد آمریکایی را به بینندگان القا میکند. و از طرفی به دنبال نوعی گردش سیاسی به منظور حفظ منافع انگلیس در روابط جدید ایران و آمریکا در آینده است.
البته این سوال را از آقای مهاجرانی هم پرسیدم. اما ایشان سانسور کردند!
----------------
هر چیزی ممکن است.سعید  
[ ۸۷/۱۱/۲۲ در ساعت ۱۵:۴۹  ]

سرکار خانم کدیور
متاسفم که حتی شما هم سانسور می کنید... نقد بیرحمانه و غیر منصفانه که اهانت نیست... اصلا هرکس در این وادی بیاید باید منتظر نقد و قضاوت مردم حتی غیر منصفانه باشد کما اینکه نظرات اینچنینی در مورد آقای خاتمی را منتشر کردید...
---------------
دیدید زود قضاوت کردید.hich kas  
[ ۸۷/۱۱/۲۲ در ساعت ۱۳:۰۴  ]

جمیله دلت بسوزه بالاخره خاتمی اومد
-------------
az amadane khatami khoshhalam.chon baar teribone eslahtalaban ezafe shod.Sohrab  
[ ۸۷/۱۱/۲۱ در ساعت ۱۵:۱۸  ]

Dear Ms. Kadivar,
I put here a quiet polite comment but I don't see it.
I am sorry .
------------
Dear sohrab
please read your comment again!!!!!!!سعید  
[ ۸۷/۱۱/۲۱ در ساعت ۰۸:۱۸  ]

وای بر جامعه ای که منتخب روشنفکرانش آقای کروبی بااشد
...---------------------------------------------
وای بر جامعه ای که روشنفکرانش جوزده باشندحميد  
[ ۸۷/۱۱/۲۱ در ساعت ۰۷:۵۶  ]

سلام!
ببينيد خانم کديور!
من از صميم قلب شما و همسر بزرگوارتون و با اجازه هر دوی شما بخصوص برادر شما رو بسيار دوست دارم. اين حق هم برای شما محفوظ و مفروضه که گرايش به جناب کروبی داشته باشيد. اما چيزی که برای من بسيار عجيبه اينه که اصلاً تيم کروبی در اين ميدان، "حرفه ای" عمل نکرد. من که دارم اين حرف رو می زنم دو دوره خاتمی رئيس ستادهای منطقه ای و در دوره قبل مسئول کميته برنامه ريزی در ستاد آقای کروبی بودم. ... در استانی که من از آقای محتشمی پور حکم مسئوليت کميته برنامه ريزی استانی رو گرفتم، بهترين و مخلص ترين نيروهای هوادار خاتمی، بدون هيچ شکی، اومدن و با ستاد ما و برای موفقيت آقای کروبی فعاليت کردن. اين رو می گم که بدونيد فضا واقعاً به نفع روابط "برادرانه" ميان کروبی و خاتمی است. من در اين دوره درگيری های تحصيلی زيادی دارم و نمی تونم در ستادی فعال باشم، اما هر بار که دوستان حامی اين دو بزرگوار رو ديدم گفتم که من از فکر به اينکه اينها بخوان حتی يک لحظه در برابر هم بايستن، به خودم می لرزم.
يه احساس کلی هم نسبت به فضا دارم. خوبه اين رو هم با شما در ميون بذارم!
کروبی از نظر خود من، يک گزينه خوبه که حتی می شه براش در بسياری از جنبه ها، نسبت به خاتمی، "مزيت عقلانی" تعريف کرد. اما احساس عمومی هواداران "فعال" اصلاحات، که می شه اونها رو دانشجويان، فعالان سياسی و تکنوکرات ها تلقی کرد، نسبت به آقای کروبی، يک نگاه "پدرانه" ست. نگاه اين جريانات اما، نسبت به خاتمی، اصلاً پدرانه و شيخوخی نيست. اينگونه ست که خاتمی عنصر "الهام بخش"تريه! خاتمی مدرن تر و در برخورد با "گفتمان" های گوناگون، "آماده"تره!
لابد به همين دليل هم هست که مطابق آمار دوره قبل، رأی اقشار کروبی، واقعاً خوبه، اما رأی دانشجويي می ره برای معين و رأی تکنوکرات ها هم نصيب هاشمی می شه.
من زياد حرف زدم!
از خدا می خوام به حق رنج های همه ما در جبهه اصلاحات، شرايطی رو مقدر کنه که ما پس از انتخابات، بهره مند از لطف همه اصلاح طلبان باشيم.
وقتی طرف مقابل، اينهمه "ناجور"ه، بايد "متحد" بود!
...
ارادتمندمجمشید  
[ ۸۷/۱۱/۱۹ در ساعت ۱۳:۴۶  ]

با درود به دکتر کدیور. به اصلاحات می اندیشم و تمامی زندگی در جبهه اصلاحات بدون نام کسی زندگی به روال درست خواهد افتاد و سیاست های اصلاحی پشنیبان جهانی و به شدت داخلی را همراه خواهد داشت. یاد شهدای جنگ هشت ساله و همهشهدای راه آزادی گرامی باد.سیاوش فولادوند  
[ ۸۷/۱۱/۱۷ در ساعت ۱۲:۲۸  ]

نقد بنده رادرمورد"تکرار تردیدها" ملاحظه فرمودید؟???  
[ ۸۷/۱۱/۱۶ در ساعت ۱۱:۳۲  ]

سلام

با عرض معذرت اگه میشه از جملات کوتاه‌تر استفاده کنید. من که تا به نقطه ته جمله برسم اولش یادم رفته. مثلا همین اولین جمله‌تون رو دوباره بخونید.

دیگه اینکه اصلاح‌طلبها نیاز به شجاعت دارند. خصوصا وقتی‌ با بخش‌های نظامی و انتظامی و قضا رابطهٔ خوبی‌ ندارند. شاید هم بهتر است قبل از به قدرت رسیدن با این نهاد‌ها هماهنگ شوند. چون آنها هماهنگ بشو نیستند! و تفنگ هم دست آنهاست! به هر حال نفله کردن جوانان بی‌ پناه به عنوان "هزینه" گناه و بی‌ تدبیری است.

آخر اینکه اگر سراغ لاریجانی برویم هیچ کدام از اینها لازم نیست. ایشان یک اصلاح‌طلب است (حتا اگر خودش هم قبول نکند!) و بسیار کار کشته که حمایت ۱۰۰۰ درصدی رهبر را هم دارد. بدبختانه سیاست مداران ما بیشتر رفیق ورزی میکنند تا سیاست ورزی یا حرفه‌ای گری و یا دانش مداری.

موفق باشیدسیاوش فولادوند  
[ ۸۷/۱۱/۱۶ در ساعت ۱۰:۵۳  ]

خواهر گرامی سرکارخانم کدیور.باسلام واحترام.
هر امدنی هم امدن نیست! تاملات خاتمی که جنابعالی انرا تردید تلقی نموده اید ناشی از احساس سنگینی مسولیت وشناخت موانع عدیده پیش رو است.هدف او ریاست بر دولت برای ریاست نیست.او میخواهد بدین وسیله کار اصلاحات راتسریع کند واین لازمه اش اتمام حجت با مردم برای هزینه دادن ودر صنه ماندن است.عامه اصلاح طلبان چقدرعالمانه اماده هزینه کردن شده اند ؟ ایا ما هم اماده شده ایم که جواب کفن پوشان ومداحان را بدهیم؟ ایا اگر مداحی مزدور به مهاجرانی سیلی زد دیگر ساکت نمینشینیم؟ اگر حجاریان را با گلوله ارشاد کردند به خیابانها می اییم؟وایا سیاستدانی وپختگی و حلم ما به اندازه حجاریان هست که هنوز پای خاتمی مردانه ایستاده وحاضر است دوباره برای خاتمی ایثار نماید؟ و........وخاتمی همه کارها را صرف یک رای ما بایستی انجام بدهد!کیاست مصدق بایستی نه شتاب شهید فاطمی.اری تامل باید نه تعجیل.واین تردید نیست.شور فاطمی بایستی با تامل مصدق همراه شود.اصلاحات وارد مرحله هزینه کردن شده واین امادگی عمو می باید رصد شودواین لازمه رهبری سنجیده وروبه جلو است.ضمن اینکه تاملات خاتمی معادلات اقتدار گرایان را نیز بهم زده ونمیتوانند ارایش واحدی بگیرند.واین زیرکی اوست.
پس امیدوار به رهبر اصلاحات بیش از پیش بر طبل اتحاد بکوبیم واز این شاخه به ان شاخه نپریم.وشما باید که بایستید.با تشکر -فولادوندرضا  
[ ۸۷/۱۱/۱۵ در ساعت ۲۱:۴۵  ]

سلام،خانم كديور،شماكه ازياران آقاي كروبي هستيدبه ايشان بفرماييداگردرخياباني همه ماشينها درخلاف جهت ميامدندشايدشماداريداشتباه ميكنيد،شماهم كافيست سري به كوچه هاي شهربزنيدتاازخواب بيدارشويدالبته اگرخودرابه خواب نزده باشيد.ببخشيداگركمي تندبودنميتوانستم دروغ بگوييم.درودوسپاس
----------------
salam
fekr nemikonam na karrobi va na yarane karrobi in talaghghi ra dashte bashand ke shoma farmoodid.احسان حدیدی  
[ ۸۷/۱۱/۱۵ در ساعت ۱۷:۰۲  ]

سلام
نکته این است که زمان هر روز می گذرد و آقای خاتمی هنوز جواب نمی دهد این یعنی فرصت سوزی
همه مردم ایران صدای او را باید بشنوند یعنی باید به 30 استان سفر داشته باشد احمدی نژاد به همه استانها و بعضی هم 2 بار رفته است رادیوو تلویزیون هم که شب و روز تبلیغ او, را می کند.
مطبوعات غیردولتی هم تیراژ خیلی بالایی ندارند( در ضمن به قیمت 400 و500 تومانی اعتماد ملی و اعتماد با 100 تومانی ایران وهمشهری توجه دارید) به اینترنت هم تعداد زیادی دسترسی ندارند( آن هم که هر وقت بخواهند هر سایتی رافیلترمی کنند)
انتخابات عرصه حضور همه آحاد ملت است چه رای آن روستایی و شهرستانی و چه آن استاد دانشگاه و روشنفکر.
همگی باید خاتمی را قبول بدارند نه فقط روشنفکران, هنرمندان و روزنامه نگاران(حمایت همه جانبه آنان را از هاشمی به یاد دارید؟)
و حمایت واقبال همه ی قشرها با شنیدن و دیدن برنامه ها و دیدگاههای خاتمی مُیسراست واین کار در کوتاه مدت ممکن نخواهد بود.
خاتمی دارد فر صت را از دست می دهدقلم سوخته  
[ ۸۷/۱۱/۱۵ در ساعت ۰۸:۵۹  ]

با سلام
شما سیاسیون گاه گاهی دلتون می خواهد جای یکی از عوام باشید تا از منظر نگاه آنان پیش بینی وقایع آتی را داشته باشید . آخه خودتون گاهی انقدردر متن موضوعات غرق می شوید که نمیدانید حاشیه های خیلی خیلی ساده که اصلا به نظر نمیاد عامل اصلی تعیین کننده جریانات دنیای واقعی نه آنچه برخاسته از تحلیل های شماست ، می باشد .به عنوان یکی از کسانی که بی طرفانه در جایگاه یکی از عوام، افعال سیاسی را به نظاره نشسته ام اعتقاد دارم :
1- در حال حاضر کاندیداتورهای احتمالی هیچ یک خود را باور ندارند و تا زمانی که این تردید را رای دهنده احساس کند خلا ناامیدی وجود دارد .
2-به نظر میاد هیچ برنامه ریزی دقیق استراتژیکی در کارنامه فعلی کاندیداتورهای احتمالی وجود نداره و آینده نگری مانده برای بعدی که شاید بیاید .
و....... موفق باشید اما در سمت جدید فکر نکنم آرزوی پیروزیتان را داشته باشم که مطمئنم نخواهید بود . دوست عوام شماعلی  
[ ۸۷/۱۱/۱۵ در ساعت ۰۷:۴۴  ]

سلام خانم کدیور
انصافا همیشه شما و چند خانم دیگر را نمونه یک زن سیاستمدار ایرانی می دانستم، اما نمی دانم حال چه شده که به گونه ای می نویسید که بوی حمایت از شخص خاصی را می دهد...
خانم کدیور!
......................
امیدوارم این را بدانید که قلبا احترام خاصی برایتان قائلم و از این روست که این نظر را برایتان گذاشتم، وگرنه بی تفاوت می گذشتم، هم چنان که بسیاری مواقع دیگر هم چنین کردم...
-----------------------
سلام.ممنون از نظرتان
...قسمتی از نظرتان را حذف کردم.چون...
بماند برای وفتی دیگرsiavash  
[ ۸۷/۱۱/۱۵ در ساعت ۰۰:۳۳  ]

agar khatami omad ray midam vagarna ray nemidam dige joz khatami kasy nemitone ahmadynjado shekast bede, manam alaky aslan alaghe nadaram ray bedam

omidvaram aghaye khatami biyad rayam nayovrd mohem nist mohem ineke yade 2 khordado bazyha mesle man faramoosh nakardan az ray nadadanam pashimonanمسعود  
[ ۸۷/۱۱/۱۴ در ساعت ۲۱:۱۲  ]

صراحت لهجه شما ستودنی ستعبد الله  
[ ۸۷/۱۱/۱۴ در ساعت ۱۷:۳۰  ]

سر کار خانم کدیور
ایا برای اعلام نامزدی زمانی مشخص سده است.؟
ایا بدون بررسی جوانب پا به عرصه رقابت گذاشتن امتیاز تلقی می شود؟
ایا به دوست ،رقیب که هیچ ابزار تبلیغاتی ندارد این شکل تاختن موجه است؟
چرا از ان که امده سخنی نیست؟ واضح است.چون شباهت بسیار زیادی به یک نفر دارد .چون وقتی کفن پوش سابق از او به نیکی یاد میکند :شیخ غیرتمند اش می خواند. چون ..
خانم کدیور می دانید چرا قاطبه ای از مردم او را می خواهند؟
به خاطر این که ایجابی برخورد می کند.
خانم کدیور کشت خود از دانه ی انصاف کارشاهین نصر  
[ ۸۷/۱۱/۱۴ در ساعت ۱۵:۴۹  ]

سلام خانم کدیور
نوشته شما را خواندم و بسیار تاسف خوردم. در حالیکه جبهه اصلاحات به اتحاد نیاز دارد شما و اقای مهاجرانی به جای تحریک اقای کروبی به اتحاد با اقای خاتمی سعی در تشجیع ایشان دارید. در انتخابات قبل دیدید که ÷راکندگی ارا چه به روز این مملکت اورد. نمی دانم کی میخواهید عبرت بگیرید
-------------------------
منظورتون اینست که انطوری که فکر می‌کنیم درست است ننویسیم و به خودمان و مخاطبمان دروغ بگوییم؟
.

: