احسان  
[ ۸۷/۳/۲۹ در ساعت ۱۵:۴۵  ]

چهره علي در روشنايي ريبا و خدايي است.
به تو و من، بي مذهب و مذهبي، هر دو علي را در تاريكي نشان داده اند.
دكتر شريعتي
بگوييد كه از علي هرچه گفته آيد كم است...
(سالروز شهادت دكتر گرامي باد)بیم موج  
[ ۸۷/۳/۲۳ در ساعت ۰۱:۵۲  ]

سلام آقای دکتر .اگر هزاران کتاب و مقاله در باره ی علی نوشته شود کم است . علی چون آفتاب است هرگز کهنه نخواهد شد همبشه طلوعش تازه است .چون ازمرام علی به دور افتاده ایم به این روزمبتلاییم.
پس بشتاب که دوستاران علی سخت منتظرند تا گفتار تو را در باره ی علی بخوانند !فراهانی  
[ ۸۷/۳/۲۲ در ساعت ۰۹:۳۲  ]

با سلام،
استاد عزیز با عرض معذرت، درج این خبر در اینجا شاید بی ربط باشد ولی جالب است. قبلا ازتعیین روز شعر و ادب پارسی گفته بودید که به نظر بنده حقیر نیز روزبزرگداشت حکیم فردوسی زیبنده این نامگزاری بود. حال جامعه بزرگ مهندسین کشور از داشتن روز مهندسی محروم می شوند.
" دبیر شورای فرهنگ عمومی از نامگذاری و تصویب 12 مناسبت فرهنگی ملی و مذهبی در تقویم سال خبر داد.
12 مناسبت فرهنگی، ملی و مذهبی جدید با تصویب شورای فرهنگی و ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم سال كشور گنجانده می شود.
واعظی با اشاره به این كه روز اول ذیحجه به مناسبت سالروز ازدواج حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) به روز ازدواج نامگذاری شده است، تصریح كرد: در تقویم سال كشور، 20 فروردین به مناسبت سالروز شهادت سید مرتضی آوینی، روز هنر اسلا می نامیده شده است .
پنجم اسفند روز مهندسی حذف و با سوم اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت شیخ بهایی ادغام و به روز معماری نامگذاری شده است، همچنین 22 اردیبهشت، زاد روز شیخ مرتضی انصاری، روز فقه، 18 اسفند سالروز تاسیس كانون های فرهنگی هنری مساجد ،روز فرهنگ و مسجد، چهارم مرداد به مناسبت نخستین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلا می، روز نمازجمعه و 13 شهریور همزمان با روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی به عنوان روز مردم شناسی نامگذاری شده است .
دبیر شورای فرهنگ عمومی با تاكید براینكه 17 خرداد به عنوان روز بزرگداشت حاج ملاهادی سبزواری برای ثبت در تقویم سال كشور به تصویب این شورا رسید افزود ...."دشتي آباداني  
[ ۸۷/۳/۲۱ در ساعت ۱۳:۴۴  ]

بهنگاميكه طلحه و زبير بر بصره راه يافتند خزانه داران را بكشتند و جناب عثمان بن حنيف را موى سر و ريش و مژه و ابرو كنده و از شهر بيرونش كردند ، وقتى كه در بين راه بحضرت امير المؤمنين عليه السّلام رسيد حضرت فرمودند:
از نزد ما پير رفته و جوان بازگشتهسهیل  
[ ۸۷/۳/۲۱ در ساعت ۰۲:۰۸  ]

نیت خیر مگردان که مبارک فالی استبیم موج  
[ ۸۷/۳/۲۱ در ساعت ۰۱:۴۰  ]

سلام آقای دکتر . سر انجام نادر ابراهیمی هم امروزدر خاک آرام گرفت و دگر بار طلوعی دوباره خواهد کرد ودنیای داستان نویسی ایران را آفتابی می نماید .

لطف فرمایید شرحی خوب وجامع بر مثنوی معرفی فرمایید؟!سامان  
[ ۸۷/۳/۲۰ در ساعت ۱۶:۱۲  ]

درود- در كارجديدتان موفق باشيد-از كجا مي توانيم به شرح و نقد مثنوي و بيانات شما و ديكران در ان جلسه دست يابيم؟ - شنيده ام رماني هم خانم دانشور دارند در مورد علي ع مي نويسند . درست است؟ تا ديدار در ايران خداحافظ
*********************
در سایت کانون توحید می توانید ببینید. در مورد رمان خانم دانشور اطلاعی ندارم.محمد مهدي حيدريان  
[ ۸۷/۳/۲۰ در ساعت ۱۱:۵۱  ]

سلام آقاي دكتر
اميدوارم در نوشتن اين كتاب موفق باشيد و اين كتاب مورد توجه امير مومنان قرار گيردرضی ساعدی  
[ ۸۷/۳/۱۹ در ساعت ۱۹:۴۰  ]

باعرض سلام خدمت استادعزیزدکترمهاجرانی
بنده ازارادتمندان دیرینه جنابالی وسرکارخانم دکترکدیورهستم.
همواره مطالب شماعزیزان درسایت مکتوب برای من باارزش وخواندنی بوده ومطالب سایت را پیگیری میکنم.
دوگله گی داشتم،ابتدااینکه مطلب دیربه دیرمینویسیدوماراتشنه مطلب میگذارید،دوم اینکه درسالگردامام(ره)وحضرت فاطمه(س)مطلبی ننوشتید،من شماراازارادتمندان حقیقی این بزرگواران میدانم ودوست دارم ازقلم شمابه آنهانظاره کنم،امیدوارم این خواسته من اجابت شود.
پیروزباشید.كلاس اولي  
[ ۸۷/۳/۱۹ در ساعت ۱۴:۱۸  ]

سعيد ابي النحس المتشائل چه همسفر خوبي بود ؛ وقتي كتاب را شروع به خواندن كردم نتوانستم زمين بگذارمش چقدر بايد در فكر نامه هائي بود كه خود براي خود بنويسيم و گوش از پس ديواركهاي خشك به صداي زنگي كه نواخته نخواهد شد نبايد سپرد و منتظر نامه هائي كه دستان پستچي به ما خواهد داد نبايد بود
بايد تلاش نمود براي كشتن نهال هائي كه نيستند و بايد باشند و از بين بردن پيچكهاي هرزي كه هستند و نبايد باشند
آدمي در عالم خاكي نمي آيد به بار
عالمي ديگر ببايد ساخت وز نو آدمي
اقبال بلند من آشنائي با اين خوش خيال بد اقبال بود
صداي سر ميهماندار مرا به خود آورد دقايقي ديگر در فرودگاه كويت فرود خواهيم نمود .داود  
[ ۸۷/۳/۱۹ در ساعت ۱۳:۳۱  ]

با سلام احترام و ادب
با عرض خرسندي نسبت به اين خبر، خواستم بدانم آيا ممكن است فايلهاي صوتي يا تصويري تان را در سايت براي دانلود بگذاريد؟ كما اينكه ساير انديشمندان نظير دكتر سروش و دكتر محسن كديور در سايتهاي خود كردند.
همچنين يادداشتهايي درباره پاپ در سايت نوشته بوديد كه تحت عنوان " در كليسا به دلبري ترسا" بوده است و واقعأ استفاده كرديم. بعدأ اين يادداشتها را به كتابي با نام " اسلام و مسيحيت" تبديل كرديد.
آيا در اين مورد نيز چنين خواهيد كرد؟
با آرزوي توفيق روزافزونaharly  
[ ۸۷/۳/۱۹ در ساعت ۱۲:۵۹  ]

محض اطلاع و اقدام

اثر ملي "حمام قوشا" اهر توسط امام جمعه اهر تخريب شد .
باني ساخت اين حمام "رمضان آيپيرزني" بوده است و ساخت آن به دوره قاجاريه بر مي گردد. اين اثر تاريخي كه در زير زمين ساخته شده بود با ساختماني زيبا و با معماري با شكوه اسلامي تا 40 سال پيش فعاليت داشته و سپس به مرور زير خاك مدفون شده بود و در سال 86 ضمن عمليات خاكبرداري از زير خاك بيرون آورده شد و ميراث فرهنگي استان از مرمت آن در سال 87 و اختصاص اعتبار براي آن خبر داده بود .
اين بناي تاريخي منحصر به فرد جهت ساخت دفتر و بیت امام جمعه اهر و توسط ایشان تخريب شد در حالی ایشان در جنب مدرسه علمیه اهر فعلا دارای خانه و دفتر است . اين در حالي است كه حمام قوشا اهر در 30/11/86 با شماره ثبت 21084 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است . بر اساس ماده 558 قانون مجازات اسلامی تخریب آثار ملی جرم محسوب می شود و دادگستری برابر ماده 727 قانون مجازات اسلامی بدون وجود شاکی خصوصی نمی تواند به جرم مندرج در آن ماده رسیدگی کند. و چون هیچکس جرات شکایت ندارد قضیه در همین جا منتفی شده و شهر اهر و کشور ایران یک اثر ملی را بخاطر ... از دست داد در عوض انشااله در آینده نزدیک امام جمعه اهر صاحب خانه ای جدید می شود .
آفرین و درود بر این عدالت ، عدالت اجتماعی دولت و عدالت فردی امام جمعه نمونه کشور
Email: aharly8@yahoo.comفرزاد  
[ ۸۷/۳/۱۹ در ساعت ۱۰:۵۰  ]

سلام
اميد است حالتان خوب باشد قرار بود خلاصه اي از كتابهايي را كه ميخ.انيد در اينجا بنويسيد چرا خلف وعده كرديد؟ براي ما منبع خوبي بود نميدانم چقدر سرتان شلوغ است اما سايتتان را بروز كنيد و ما را خوشحال.علی رضا  
[ ۸۷/۳/۱۹ در ساعت ۰۳:۰۵  ]

همیشه خوش خبر باشی جناب دکتر
به نظر من از بعد پدر بودن علی (ع) و همسر بودن ایشان بیشتر شکافته بشود خیلی اموزنده ورافت و مهربانی علی (ع) با همون لطافتی که در وجود ان نازنین بوده و تا به امروز موثر بوده به نسل جوان ارائه بشود باعث روشنی دل می شود
امیدوارم که خود ان خورشید همیشه تابان یارتان بادmoin  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۲۲:۰۰  ]

با سلام شاید بهتر می بود ابتدا به دوست گرامی که مطالب دکتر مسعود انصاری را خزعبلات خوانده اند یاد آور می شدید که اینگونه ادبیات در مورد نوشته های دیگران پسندیده نیست. بخصوص که نشر کتابهای ایشان ممنوع و سایت هایی هم که مطالب ایشان و همفکران ایشان را درج میکنند عموما فیلتر هستند.علیرضا  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۲۰:۳۵  ]

سلام آقای دکتر
درگذشت نویسنده و هنرمند ارجمند شادروان نادر ابراهیمی را تسلیت می گویمدشتی آبادانی  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۱۸:۲۷  ]

نوشتن در باره تاریخ زندگی حضرت دقت ، ظرافت ، تیزهوشی و نکته سنجی ماهرانه ای میخواهد که تجربه آن را دارید همانگونه که میدانید آنچه بیشتر از هر چیز شخصیت و روحیات امیر المومنین را به ما نشان داده است حوادثی بوده است که در دوره کوتاه حکومت اورخ داده است پیشنهاد میکنم سیره آن حضرت را در خلافت چهار سال و نه ماهه خود همراه با تاریخ پیدایش تشیع در کوفه و لبنان و ایران وشرق عربستان معرفی و شکل گیری فرق کلامی خوارج ، شعوبیه و ... را تحلیل نماییدمهناز  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۱۵:۰۷  ]

سلام جناب دکتر مهاجرانی،
می خواهم خواهش کنم متن و نیز فایل صوتی کلاسهای تفسیر مثنوی مولانا را در اختیار ما خوانندگان وبلاگتان قرار دهید.
پیشاپیش متشکرم،
م. پارسیانبهزاد  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۱۳:۴۸  ]

با سلام
خوشحالم كه كليد را يافتي! راستش بنده هم مدتهاست قصد دارم درباره عباس بن علي كتابي بنويسم! اما كليدش را پيدا نميكنم.
اميدوارم كليد شما شاه كليد باشد و در بسته مرا هم باز كند.
غرض اينكه راهنمايي بفرمائيد. در اينجا يا بي زحمت به آدرس ايميلم.
ممنون!
*************************
می توانید زندگی عباس بن علی را از دید شخصیت های مختلف بنویسید. از دید پدر و مادر و برادران و خواهر و دشمنان نیز...ali  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۱۱:۳۶  ]

با سلام و احترام
استاد عزیزم / برایتان ایمیلی را ارسال کرده ام .
گویا مشغله های فراوان فرصت لازم را برای رجوع نداده است .
برایتان سعادت و کامیابی آرزو دارم.
خلاص حافظ از آن زلف تابدار مباد
که بستگان کمند تو رستگارانند
به دعای خیر شما احتیاج مبرم دارم.
برقرار باشید. بدرود. دوستدار همیشگی شماجواد  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۰۸:۴۱  ]

استاد مهاجرانی سلام- من بی صبرانه مشتاق نوشته های شما درباره حضرت علی علیه السلام هستم. با آرزوی موفقیت شماسینا  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۰۳:۱۱  ]

با سلام و تحیت
اقای مقدادی تهران تشریف دارند ؟ ممکن است ادرسی از ایشان داشته باشم ؟ ایمیل خودم را هم دادم .
ممنون . در پناه مهربانبیم موج  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۰۱:۳۴  ]

سلام آقای دکتر. بسی شادمانی که می خواهید درباره علی کتاب بنویسید. مدتیست دراین اندیشه ام که اسرار علی را باچاه مسندا پیداکنم حتما در این کتاب خواهید آورد؟!علیرضا فضلی  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۰۱:۲۲  ]

سلام. فقط خواستم بدونید که مشتاقانه منتظر کتاب جدید هستم. نوشته های شما در مورد ابر مردی نظیر علی (ع) چقدر خواندنی باید باشد.رضا فتوحی  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۰۰:۵۹  ]

با سلام
امید وارم این یکی ناتمام نماند
حس و حال کتاب پیام آور عاشورایتان بسیار غریب است من روزی را که آن کتاب را از انتشارات اطلاعات خیابان انقلاب خریدم و در پارک لاله روزی را با آن سر کردم و اشک ریختم فراموش نمی کنم.
پاینده باشیدمصطفی  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۰۰:۵۳  ]

سلام جناب استاد.کاش به یکی از حاضرین کلاس نقد و تفسیر مثنوی می گفتید خلاصه هر جلسه را در وبلاگی بنویسد یا متن صوتی آن را برای دانلود کردن بگذارد تا ما هم استفاده کنیم.سید هادی محمدی  
[ ۸۷/۳/۱۸ در ساعت ۰۰:۳۵  ]

سلام. آقای مهاجرانی کاش علت همه تاخیرها ، علت همه پاسخ ندادن به ایمیل ها و علت همه چیزهای دیگر شور و شوق نوشتن کتاب باشد. آن هم درباره حضرت علی. شما ننویسید چه کسی بنویسد ؟
سید عزیز به قول سعدی ؛ ما را سری است با تو که گر خلق روزگار ، دشمن شوند و سر برود هم برآن سریم. اما پسرعموی گرامی به من حقیر هم حق بدهید که کمی دلگیر باشم. شاید هم از دست خودم! آخر مگر می شود از دست شما دلگیر بود؟یک ماه پیش به تاریخ 27 می ایمیل زده بودم و دو تا سوال از شما پرسیده بودم. یکی در حیطه مطالعات قرآن شناسی و دیگری داستان نویسی. حالا به ذهنم می رسد شاید علت پاسخ ندادن هر چند کوتاه و مختصر شما غرور و تکبر نهفته در نوشته من باشد. شاید با خود گفته اید جوانکی که نمی داند تفسیر المیزان را با کدام سین می نویسند خیلی راحت میگوید فراتر از تفسیر المیزان راهنمایی ام کنید. شاید هم وقت نداشته اید پاسخ بدهید.
و یا اصلا ایمیل من نرسیده است. به هر حال اگر هم حدس من درست باشد شور جوانی و غرور ناخواسته مرا ببخشید.بی تعارف بگویم چنان دلبسته شما هستم که حتی نمی خواهم از همین راه دور و از پشت همین پنجره های مجازی از من برنجید. زنده باشید .
***************************
دوست گرامی
تفاسیر قرآن مجید هر کدام ویژگی و عطر خود را دارند. مثلا تفسیر کشاف زمخشری از بعد ادبی و بلاغی، تفسیر مفاتیح الغیب امام فخر رازی از بعد کلامی و اندیشه برانگیزی، تفسیر نسفی و ابن عربی از بعد عرفانی و...به گمانم علامه طباطبایی تفسیری نوشت که می تواند تشنگی ما نسبت به قرآن مجید را پاسخگو باشد.مجید  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۲۳:۳۶  ]

سلام ، آقای دکتر!
از بس هیجان زده شدم که نتونستم چیزی ننویسم ، خیلی عالیه ، ضمنا از بس سایت شما رو رفرش کرده بودم ، کم کم از آپدیتش ناامید می شدم!
امیدوارم جمع اضداد بودن امام و دوری از افراط و تفریطش رو به زیبایی به تصویر بکشین
حق یارتانمحمد  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۲۲:۳۷  ]

چقدر دلم براي حضور سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي تان در كشورمان تنگ شده و چقدر امروز براي ديدن دوبارة خنده هاي شيطنت آميزتان كه حكايت از نبوغ و هوش سرشار يك ايراني خلاق است بيتابم.
كاش باز هم باشيد و ...محمود  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۲۱:۵۴  ]

جناب مهاجرانی درود!

به گمان ام کتاب حضرت امیر را اگر در پاسخ به خزعبلات امثال پروفسور انصاری و ... پیش ببرید بسیار مفیدتر خواهد بود. پیش از این هم نوشتم اما پاسخی از جنابعالی نگرفتم. یا آن نویسنده ی ناشناس به اسم آل دالفک که به حضرت امیر در کتابی تاخته است.
**********************
نه دوست عزیز...باید کتاب را فارغ از هیاهوهایی از آن دست نوشت.ali  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۹:۴۲  ]

با سلام و تحیت
و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگ بانوی مهر و عطوفت و شکیب
پس از خواندن مطلب جدید/ آنقدر شادمان شدم که باز هم برای کامنت
دیگری مجاب شده ام !"پیداست از این شیوه که مست است شرابت. . .
شنیدن خبر انتشار کتاب از شما برای من آن قدر مسرت بخش است که بی اختیار دل از دست می دهم . . .!
فریاد حافظ این همه آخر به هرزه نیست
هم قصه ای غریب و حدیثی عجیب هست !
درآخرین مصاحبه ای که با رادیو زمانه داشتید. به سه کتابتان اشاره
کرده بودید که منتظر مجوزند . . . با فروتنی خواستم بدانم که
سرنوشت( سفرنامه الجزایر / نقد حال / چگینها / مکاشفه یوحنا /....
چگونه شد؟! و دیگر اینکه آیا برای شما امکان پذیر است که کتابی نیز
در مورد حضرت زهرا س به نگارش در آورید؟
با سپاس فراوان. قرارتان مستدام باد
**********************
نوشته ها تمام مثل خودم ناتمامند !شاهپور  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۹:۲۳  ]

دلمان برای نوشته های شما تنگ شده بود . بیشتر بنویسید هر چند کوتاه ود ر مورد علی (ع) از شما خواهش میکنم آنچنان بنویسید که آدمهای کم سواد مثل من هم بتوانند از آن استفاده کنند در عین حال جنبه هایی از مولا را بگشایید که تا کنون در مورد آن گفته نشده . پایدار باشیدثمین  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۸:۵۸  ]

سلام عمو عطای عزیز
چه خوب که آپدیت کردید. خبر خیلی خوبی بود. منتظریم :) امیدوارم مشوقی پیدا شود برای نوشتن کتابی در مورد حضرت فاطمه.
نادر ابراهیمی هم رفت. نام نادر ابراهیمی رو اولین بار در بین هنرمندان حامی شما در "استیضاح" دیدم...
********************************
روانش شاد.حریر  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۶:۵۶  ]

با احترام باید عرض کنم این عرض گرچه دلپذیر است ولی عقل پذیر نیست!!!
حضرت عالی در جریان هستید که پل ارتباطی شما با جامعه ایرانی تنها به کانون توحید خلاصه نمی شود بنابراین خواهشا دوبار پست گذاشتن هفتگی را سخاوتمندانه در برنامه کاری خود بگنجانید. کم کم داشتم نگران شما و خانم می شدم!!!
(ببخشید ولی من آقای مقدادی را نمی شناسم. در صورت امکان در جمله ای ایشان را معرفی فرمایید.)
پیشاپیش برای شما آرزوی توفیق و دعای خیر از محضر امام علی(ع) دارم.
************************
اگر کتاب " نشان از بی نشان ها " را ببینید، در باره ایشان و پدر بزرگوارشان اطلاعاتی پیدا می کنید.عبداللطیف  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۵:۱۷  ]

دل زدن به دریای بزرگی است!
هشدار! ایرانیان هیچ پیشوایی را به اندازه ی علی نمی شناسند.
یاد و حضور علی نور بصیرتت باشد و دست علی راهبر قلمت.mojgan  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۳:۱۰  ]

salam,beheton khaste nabashid migam,man az blog shoma khabar nadashtam ta inke dar bareie on to majaleie roiesh khondam va peidaton kardam,alan 2 roz mishe kemiam blogeton va matalebeton ro mikhonam,emroz vaghean vaghti fahmidam mikhain ketab rajebe hazrate amir benevisid khoshhal shodam,fekr konam baraie ma nasle 3vomiha ke az kheili az arzeshamon dor shodim,lazem bashe .bazam bbeheton khaste nabashid migam va moshtaghane montazere chap shodane ketabetonam(albate midonam hanoz kheili zode):))امير  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۲:۵۵  ]

استاد سلام.دسترسي به تفسير مثنوي آيا امكان دارد؟
*****************
اگر منظورتان کلاس مثنوی اینجانب است، از طریق سایت کانون توحید قابل دسترسی ست.امیر - الف  
[ ۸۷/۳/۱۷ در ساعت ۱۲:۴۴  ]

سلام آقای دکتر
انشاالله که خوب باشید ، می خواستم بپرسم در کانون توحید لندن شما صحبت می کنید با جناب دکتر سروش؟
******************
من صحبت می کنم.

: